Rezultate te kerkimit per termin: +Aftsia

Meta: total 50 / total_found 50 / time 0.000 / keyword[0] aftsia / docs[0] 50 / hits[0] 56 /
No Pic available
  • 2010-09-02

Julia Gillard: Një lojë e rrezikshme

N fund t qershorit u b gruaja e par q drejtonte qeverin australiane. Por pas zgjedhjeve t 21 gushtit e ardhmja e saj politike sht e paqart Pyetja sht e drejtprdrejt dhe Julia Gillard, Kryeministrja e Australis prej dy muajsh, nuk arrin ta shmang. A do ta shptoj qeverin laburiste, duke fituar zgjedhj

No Pic available
  • 2010-09-01

Mësuesit, raport mjekësor që nuk vuajnë mendërisht

Matilda TrokaDrejtoria e Arsimit u krkon shkollave t verifikojn aftsin mendore t arsimtarve Duke u nisur nga disa raste t msuesve q ushtronin dhun mendore, apo edhe fizike me nxnsit e tyre, por edhe nga studime t realizuara gjat viteve t fundit nga sektor t ndryshm, nj rregull i ri do t zbatohet kt

No Pic available
  • 2010-09-01

Prinzhorn dhe muzeu i parë i çmendurisë

Psikologu Sheldon Litt, me teoritë e tij të mbështetura tek psikologjia kulturore, argumenton se arti nuk është neurozë A sht vepr arti, arti i t rregulluarve? A ndikon rregullimi psikik n destinacionin e veprs s pikturs? A sht komunikuese vepra e artistit t smur? Kto jan nj

No Pic available
  • 2010-08-21

Aksidentet, specialistët: Favorizohen nga mangësitë në sistemin rrugor

Ne pese vitet e fundit ato qe kane marre pjesen e luanit kane qene investimet ne infrastrukturen rrugore. Pavaresisht kesaj numri i aksidenteve mbetet i krahasueshem me nje bilanc lufte po t’u referohesh statistikave te vetem nje muaji. Njeri prej njohesve me te mire te problematikes se akside

No Pic available
  • 2010-08-20

Greqia në rënie të lirë

Masat q mori Greqia pr t reduktuar shpenzimet e buxhetit me qllim uljen e deficitit buxhetor jan shndrruar n nj sulm vdekjeprurs pr ekonomin e vendit. Dyqanet aneknd Greqis po mbyllen, t ardhurat nga taksat po bien ndjeshm dhe papunsia ka kapur shifrn e pabesueshme t 70% n disa zona. Puntort t frust

No Pic available
  • 2010-08-09

Strategjia e gjeniut Leonardo da Vinci

Askush më mirë se Leonardo da Vinci nuk përfaqëson shpirtin e arritjet e epokës së Rilindjes. Artist, shkencëtar, shpikës, arkitekt e muzikant: dorëshkrimet e shumta të Leonardos mbulojnë argumente që shkojnë nga anatomia tek astronomia e fluturimi njerëzor Askush m

No Pic available
  • 2010-07-28

Petro Nini Luarasi, nis rehabilitimi i shkollës

“N 6 shtator t gjith nxnsit dhe nxnset e “Petro Ninit” do t’i presim n kushte bashkkohore, si e meriton tradita e ksaj shkolle”. Kshtu sht shprehur kryebashkiaku Edi Rama dje gjat inspektimit t punimeve pr rehabilitimin e nj prej gjimnazeve t Tirans.