Rezultate te kerkimit per termin: +Ahmet +Zogut

Meta: total 1000 / total_found 1016 / time 0.001 / keyword[0] ahmet / docs[0] 7769 / hits[0] 11891 / keyword[1] zogut / docs[1] 3325 / hits[1] 5635 /
Avni Rustemi, nga vrasja dhe balsamosja në 1924, tek hapja e arkivolit pas 58 vjetësh
  • 2017-04-22

Avni Rustemi, nga vrasja dhe balsamosja në 1924, tek hapja e arkivolit pas 58 vjetësh

Dy foto të rralla të Avni Rustemit në arkivol të viteve 1924 kur ai vdiq dhe në 1982 kur arkivoli u hap pas 58 vjetësh janë publikuar sot nga studiuesi dhe Kastriot Dervishi. Përmes një postimi në FB Dervishi shkruan: Më 20 prill 1924 Avni Rustemi u plagos nga Isuf Reçi. Dy ditë më von

SKEMA E SALIUT DHE BASHËS PËR TI SHPËTUAR REFORMËS
  • 2017-04-18

SKEMA E SALIUT DHE BASHËS PËR TI SHPËTUAR REFORMËS

Spartak NGJELA Tani e gjithë bota politike e ka të qartë një fakt: Ballkani Perëndimor është interes i dorës së parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, dhe Shqipëria kërkohet të jetë aleati kryesor i tyrë në këtë zonë. Këtë interes shihet që ka edhe Bashkimi Europian. l.

Le Figaro (Tetor, 1928): Kur Japonia dhe Kolumbia njihnin Ahmet Zogun si mbret të shqiptarëve
  • 2017-04-08

Le Figaro (Tetor, 1928): Kur Japonia dhe Kolumbia njihnin Ahmet Zogun si mbret të shqiptarëve

Nga Aurenc Bebja*, Francë Prestigjiozja franceze, Le Figaro, ka botuar më 16 tetor 1928, në faqen n° 3 të saj, një shkrim në lidhje me njohjen e mbretërisë së Ahmet Zogut. Lideri strateg matjan sapo ishte shpallur mbret i Shqipërisë, më 1 shtator 1928. Nuk është nevojitur më shumë s

No Pic available
  • 2017-03-29

Çfarë ka ndodhur më 29 mars?

1430 – Perandoria Osmane nën Muratin II merr qytetin bizantin të Selanikut. Mbretërimi i sulltan Muratit shënohet si periudha e luftrave osmane kundër princërve feudalë të krishterë të Ballkanit. Në vitin 1450, sulltan Murati udhëhoqi ushtrinë e tij në Shqipëri dhe rrethoi pa s

No Pic available
  • 2017-03-07

Rrëfimi i djalit të Daut Hoxhës: Vrasja e tim eti që shkaktoi luftën italo-greke

Kanë kaluar 77 vjet nga vrasja e Daut Hoxhës, një vrasje që shkaktoi luftën italo-greke. Djali i tij, Ibrahim Hoxha në një intervistë ekskluzive për emisionin Debati në Channel One të gazetarit Roland Qafoku rrëfen se pse Italia shfrytëzoi vrasjen e babait të tij për të sulmuar Greq

INTERVISTA/ Rrëfehet djali i Daut Hoxhës: Si ma vranë babain për të nisur luftën italo-greke në 40
  • 2017-03-07

INTERVISTA/ Rrëfehet djali i Daut Hoxhës: Si ma vranë babain për të nisur luftën italo-greke në 40

Vrasja e një shqiptari të Çamërisë do të bëhej shkëndija që të ndizej lufta italo-greke. Por nuk ishte një shqiptar i thjeshtë, por një kapedan çete, që kishte luftuar kundër grekëve para dhe pas aneksimit të Çamërisë. Bëhet fjalë për Daut Hoxhën, i cili nuk u ndal në l

INTERVISTA/ Ismail Kadare: Lubonja shpifës ordiner, Zylyftar Ramizi foli kundër meje kur
  • 2017-02-23

INTERVISTA/ Ismail Kadare: Lubonja shpifës ordiner, Zylyftar Ramizi foli kundër meje kur

Intervista e Ismail Kadaresë, shkrimtarit më të madh të gjallë të botës shqiptare dhe njëri ndër më të mëdhenjtë e kohës që jetojmë, dhënë për Mentor Nazarko në Konica.al, është rrëfimi më i plotë dhe më i strukturuar i raportit të tij me diktaturën. Ai shpjegon në i