Rezultate te kerkimit per termin: +Ai +Xheladin +Beu

Meta: total 16 / total_found 16 / time 0.000 / keyword[0] xheladin / docs[0] 485 / hits[0] 764 / keyword[1] beu / docs[1] 655 / hits[1] 1255 /
Radikalizmi islamik, problem në Shqipëri
  • 2016-04-09

Radikalizmi islamik, problem në Shqipëri

Intervistë me autorin e librit Arratisje nga Lindja, Enis Sulstarova Në Shqipëri ka një problem të radikalizimit islamik dhe të përfshirjes së disa qytetarëve në formacionet xhihadiste e terroriste në Lindjen e Mesme dhe ky problem kërkon përgjigje të nevojshme të strukturave të sigu

Cilët janë 1 mijë funksionarët e regjimit që u dekoruan nga Rama
  • 2015-12-01

Cilët janë 1 mijë funksionarët e regjimit që u dekoruan nga Rama

Me rastin e 70- ­vjetorit të Çlirimit të atdheut, Ministria e Mbrojtjes akordoi rreth një vit më parë për 1.000 veteranë të LANÇ­it, "Medaljen e Mirënjohjes". "Gazeta Shqiptare" ka siguruar ekskluzivisht listën e plotë të papublikuar më parë, ku bien në sy një sërë personalite

No Pic available
  • 2014-04-13

Patriotë apo tradhëtarë?!

TIRANË- Patriotë   apo tradhëtarë?! Kjo pyetje po artikulohet shpesh  në opinionin publik shqiptar  në lidhje me kategorinë e personave që në mënyra të ndryshme, në emër të antikomunizmit, u pozicionuan hapur gjatë Luftës së Dytë Botrore kundër Frontit Antifashist Nacionaçlir

Beu yne dhe Baba Dovleti
  • 2013-03-10

Beu yne dhe Baba Dovleti

Nga Ilir Yzeiri - Mendoni se çfarë do të kishte ndodhur sikur për 21 vjet me radhë banorët e një qyteti të kalonin para godinës së teatrit të qytetit të tyre dhe të shihnin afishen e së njëjtës dramë. 21 vjet me r

No Pic available
  • 2012-12-05

Poradecopartia

05-12-2012 / Nga Genti Çela Kufijë e gjuhës (fjalës) janë kufijtë e ndjesive, botëkuptimit tonë. Vetëkënaqësia nga gjithë ç’sheh, ç’përjeton, ç’shkel, ngushton kufijtë e Fjalës,

No Pic available
  • 2010-11-26

Deklarata e shpallur ne Elbasan ne 25 nentor 1912

/ / Deri vone studimet per kete ngjarje te rendesishme i referoheshin shtypit te kohes dhe arkivit te atdhetarit te njohur Lef Nosi te cilat saktesojne vetem daten e mbledhjes dhe emrat e nenshkruesve te deklarates pa permendur asgje rreth permbajtjes se dokumentit te shpal

No Pic available
  • 2010-05-03

Kuteli i pakeqkuptuar

Thelbi i rimarrjes, megjithat dhe vemas si prkujtes librore, prftoi dhe lartoi praktikn shkrimore borgesiane. Nj prvoj shkrimi, q ka joshur me dhjetra shkrimtar t shquar t letrsis botrore, duke unj dukuri estetike e prveme, madje hartografia letrare, gjithkohore dhe gjithhapsinor