Rezultate te kerkimit per termin: +Akademia +Suedeze

Meta: total 199 / total_found 199 / time 0.000 / keyword[0] akademia / docs[0] 4418 / hits[0] 6796 / keyword[1] suedeze / docs[1] 3490 / hits[1] 5265 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

No Pic available
  • 2017-03-29

Bob Dylan pas 5 muajsh pranon Çmimin Nobel për Letërsinë

Bob Dylan ka vendosur më në fund të thyejë heshtjen dhe të pranojë Çmimin Nobel për Letërsinë, 5 muaj pas akordimit nga Akademia Suedeze. Kantautori do të takohet këtë fundjavë me përfaqësues të Akademisë, për të zhvilluar një ceremoni private për pranimin e çmimit. Dylan gjit

Akademiku rus Rusakov: Nuk kam dëgjuar asnjë rus të shajë shqiptarët pavarësisht vuajtjeve që mund të kenë patur
  • 2016-12-20

Akademiku rus Rusakov: Nuk kam dëgjuar asnjë rus të shajë shqiptarët pavarësisht vuajtjeve që mund të kenë patur

Akademiku rus Aleksandër Rusakov deklaron se Rusia duhet ta njohë patjetër Kosovën. I ardhur ën Tiranë me ftesë të Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë të Universitetit të Tiranës në një konferencë shkencore për shkrimtarin Ismail Kadare, Rusakov dha një intervistë të gja

No Pic available
  • 2016-12-20

Akademiku rus Rusakov: Rusia duhet ta njohë Kosovën

Akademiku rus Aleksandër Rusakov deklaron se Rusia duhet ta njohë patjetër Kosovën. I ardhur ën Tiranë me ftesë të Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë të Universitetit të Tiranës në një konferencë shkencore për shkrimtarin Ismail Kadare, Rusakov dha një intervistë të gjatë

No Pic available
  • 2016-11-18

Çfarë ka ndodhur më 18 nëntor?

326 – Në Romë, përurohet bazilika e vjetër e Shën Pjetrit e ngritur (në sheshin ku dikur ndodhej cirku i Neronit) në periudhën e perandorit Konstandin i madh. Emri “Bazilikë e vjetër”, filloi të përdorej për ta dalluar atë nga bazilika e tanishme, ndërtimi i së cil

No Pic available
  • 2016-10-22

Bob Dylan heq referencën ndaj Nobelit të Letërsisë

Faqja e internetit të kantautorit amerikan, Bob Dylan, ka hequr referencën për çmimin e tij Nobl të Letërsisë. Në fillim të kësaj jave, u shfaq një referencë në lidhje me një volum që prmbledh tekstet e këngëve të tij nga viti 1961-2012 ku përmendet Nobeli i Letërsisë 2016, por

No Pic available
  • 2016-10-14

Bob Dylan mund Kadarenë, legjenda e rokut fiton çmimin Nobel në Letërsi

Nobelin e shumëpritur të Letërsisë këtë vit fitoi një personazh, emri i të cilit nuk është i njohur su shkrimtar, por si një legjendë e rokut. Bob Dylan ka qenë për më shumë se 5 dekada një influence e jashtëzakonshme në muzikën dhe në kulturën popullore, jo vetëm me notat muz