Rezultate te kerkimit per termin: +Akademia +Ushtarake

Meta: total 228 / total_found 228 / time 0.001 / keyword[0] akademia / docs[0] 4380 / hits[0] 6746 / keyword[1] ushtarake / docs[1] 32145 / hits[1] 51723 /
Çfarë ka ndodhur më 21 janar?
  • 2017-01-21

Çfarë ka ndodhur më 21 janar?

1525 – Në Zvicër, themelohet Lëvizja Anabaptiste, kur mbi 10 persona shkelën traditën mijëvjeçare të pagëzimit, duke u pagëzuar përsëdyti. Disa e konsiderojnë lëvizjen Anabaptiste si protestante, të tjerë thonë se është lëvizje më vete. Sektet fetare Amish dhe Mennonite j

Rikthim në vitin 97 / Plani ushtarak për të sulmuar Jugun. Urdhëri i Gazidedes për rekrutim dhe mobilizim të forcave paramiltare
  • 2017-01-17

Rikthim në vitin 97 / Plani ushtarak për të sulmuar Jugun. Urdhëri i Gazidedes për rekrutim dhe mobilizim të forcave paramiltare

Nënkolonel Dr. Hekuran Rapaj Data 1 deri 9 mars 1997, ngeli periudha më e ngjeshur e nxjerrjes së urdhrave për të detyruar dhe implikuar Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë në veprime kundër popullsisë së Jugut. Është etapa ku projektohen planet e veprimeve ushtarake,

No Pic available
  • 2017-01-09

Çfarë ka ndodhur më 9 janar?

1788 – Konektikat bëhet shteti i pestë që pranohet në Shtetet e Bashkuara. Kryeqyteti i tij është Hartford. Shteti mban emrin e lumit Connecticut, që kalon mespërmes tij. Fjala është një shqiptim frengjisht i fjalës vendase “quinetucket”, që do të thotë “lum i

No Pic available
  • 2016-12-24

Çfarë ka ndodhur më 24 dhjetor?

563 – Kisha bizantine Hagia Sofia në Kostandinopojë u bekua për herë të dytë pas shkatërrimit nga tërmetet. Hagia Sophia, Shën Sofia, Hyjnia e Urtësisë a Urtësia Hyjnore ka qenë kishë patriarkale ortodokse greke, më pas xhami perandorake osmane, dhe tani muze në Stamboll. Nga d

FOTOT/ Putin-style: Ballua më e pazakontë në botë
  • 2016-12-09

FOTOT/ Putin-style: Ballua më e pazakontë në botë

Këto foto janë shkrepur në eventin Kremlin Cadet Ball. Është një ballo e përvitshme që mbahet prej vitit 2012. Kadetët ushtarakë së bashku me partneret e tyre kërcejnë dhe njihen më njëri-tjetrin. 1 mijë kadetë ishin pjesëmarrës këtë vit. Qëllimi i kësaj ballo, sipas Putin

Kënga labe, gjerdan i artë i folklorit shqiptar
  • 2016-10-09

Kënga labe, gjerdan i artë i folklorit shqiptar

FARËN QË S ËSHTË JONA TOKA JONË SE RRIT… Kënga labe, gjerdan i artë i folklorit shqiptar Nga  Albert HABAZAJ Etnokutura shqiptare na mbush me frymë kombëtare dhe ka mozaikë ylberorë e shirita të artë të pashtershëm ndër shqiptarë, nga Kosova në Çamëri, nga Shqiptarët e Ma

Kulla e Kamunaut, një kala ilire që dremit në harresë
  • 2016-10-08

Kulla e Kamunaut, një kala ilire që dremit në harresë

Nga Pëllumb Gorica Krahina e Sulovës shtrihet në jug të Shqipërisë, në këmbët e shtatores Tomorr, malit të perëndive. Thepisjet e tij thyhen në kodrat shkëmbore të Sulovës. Ajo shquhet për pasuritë e pashtershme kulturore, arkeologjike nëntokësore, dhe mbitokësore, që nga thell