Rezultate te kerkimit per termin: +Akademia

Meta: total 1000 / total_found 4609 / time 0.002 / keyword[0] akademia / docs[0] 4609 / hits[0] 7188 /
Kapitene Ana, ushtarakja që ka kryer misione edhe në Afganistan
  • 2019-04-06

Kapitene Ana, ushtarakja që ka kryer misione edhe në Afganistan

Kapitenia Ana Allani nuk e kishte menduar ndonjëherë kur ishte fëmije se, një ditë do të ishte pjesë e Forcave të Armatosura. Uniforma që veshi 4 vite në kolegj, me sa duket i diktuan rrugëtimin në të ardhmen. Në vitin 2004 nisi udhën drejt ushtrisë. Përpos 4 universitete që konkur

No Pic available
  • 2019-03-30

Shuhet regjisorja e njohur franceze Agnès Varda

Regjisorja legjendare franceze, Agnès Varda, fituese e çmimit FIAF 2013 dhe Oscarit të Nderit 2017, është ndarë nga jeta në moshën 90-të vjeçare. Përkushtimi i saj për kinematografinë dhe ruajtjen e filmit kudo në botë do ti mungojë botës së kinemasë. Vetëm një vit më parë Aka

No Pic available
  • 2019-03-17

Tirana feston sot Ditën e Verës. Ja lista e plotë e 50 aktiviteteve

Sot nuk ke asnjë arsye që të largohesh jashtë Tiranës. Bashkia e Tiranës ka organizuar më shumë se 50 aktivitete të ndryshme festive me rastin e Ditës së Verës. Ndaj lëre makinën në shtëpi, merr fëmijët dhe shoqërinë dhe eja, i gjithë segmenti nga Sheshi Skëderbej, Bulevardi D

Letërsia shqipe në Panairin e Librit në Lajpcig (Foto)
  • 2019-03-17

Letërsia shqipe në Panairin e Librit në Lajpcig (Foto)

Letërsia shqipe do të jetë e pranishme në Panairin e Librit në Lajpcig nga data 21 deri 24 mars. Përveç të ftuarve dhe programit të pasur me aktivitete, prezantohet dhe katalogu në anglisht me veprat dhe autorët që kanë fituar çmimet më të rëndësishme të vitit 2018. Henrik S.G. me

Të dielën fik makinën! Ja çfarë do të ndodhë!
  • 2019-03-13

Të dielën fik makinën! Ja çfarë do të ndodhë!

Të dielën e 17 marsit, lëreni makinën në shtëpi, merrni fëmijët e shoqërinë dhe bashkojuni festimeve që Bashkia e Tiranës ka organizuar me rastin e Ditës së Verës. Një atmosferë festive e mbushur me më shumë se 50 aktivitete, lojëra, dhe muzikë do tju shoqërojë gjatë gjithë

Pyetjet e Valentina Bonizzinit
  • 2019-03-01

Pyetjet e Valentina Bonizzinit

Si ekzistojmë në ligj? Dhe çfarë tregojmë në fund? Këto janë pyetjet që përmbledhin reflektimin e artistes Valentina Bonizzi në veprat e krijuara dhe të realizuara në Shqipëri midis viteve 2017 dhe 2019. Këto vepra janë prodhuar gjatë një seri ndërhyrjesh artistike përmes dy kund

Shuhet studiuesi amerikan i shqipes Eric P Hamp
  • 2019-02-18

Shuhet studiuesi amerikan i shqipes Eric P Hamp

Eric P Hamp linguisti i njohur amerikan i lidhur fort me kulturën shqiptare është shuar në moshën 99 vjeçare. Lajmi bëhet i ditur nga Akademia e Shkencave të Shqipërisë e cila shprehet se studimeve shqiptare tashmë do u mungojë një prej indoeuropeistëve, ballknolog e albanolog nga më

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama