Rezultate te kerkimit per termin: +Akademia

Total: 4631
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:41.955Z

Akademia e Shkencave, tashmë monument kulture

Godina që mbreti Zog e stiloi si në vitet 1500 dhe që për vite me radhë shërbeu si parlamenti i Shqipërisë Godina historike e Akademisë së Shkencave është shpallur monument kulture i kategorisë I. Duke vlerësuar rëndësinë historike dhe arkitektonike të godinës, si dhe pote

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:10.261Z

Akademia propozonKadarene serish per Nobel

TIRANE- Emri i shkrimtarit Ismail Kadare do te jete serish ne listen e kandidaturave te Nobelit letrar te 2012. Lajmi u konfirmua dje per Shqiptarja.com nga Akademia e Shkencave ku kryetari Gudar Beqiraj tha se dosja me rekomandimin dhe dokumentacionin tjeter plotesues eshte pergatitur e nisur per n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:31.782Z

AKADEMIA E SHKENCAVE PA GOJË!

Artan Fuga Në Maqedoni vitin në vazhdim u vu në rrezik përdorimi zyrtar dhe institucional i gjuhës shqipe, edhe me përkrahje rrethesh akademike. Kërkuam që Akademia e Shkencave të prononcohej, ta mbronte gjuhën shqipe si pjesë e çështjes kombëtare, por kërkesa ra në vesh të shurdh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:36.716Z

Akademia në prag zgjedhjesh

  Në fund të korrikut Akademia e Shkencave bëhet me 20 anëtarë të rinj. Këtij numri i shtohen 10 të tjerë, nga të cilët 3 i kanë kaluar 75 vjeçët Prej shkurtit hyri në fuqi ligji “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin për Akademinë e Shkencave të Republikës

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:44.033Z

Akademia e Shkencave në agoni

ARTAN FUGA Po botoj këto teza që analizojnë krizën institucionale dhe funksionale të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, që i kam paraqitur përpara kryetarit të saj dhe këshillit ekzekutiv të Akademisë, zyrtarisht në datë 17 mars 2016, duke kërkuar që të njihen me to të gjit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:45.389Z

Rama Akademia program ambicioz

/ / Akademia e Politike se Partise Socialiste eshte e para shkolle politike qe nje force politike shqiptare ngre per te krijuar brezat e ardhshem te politikaneve. Duke folur ne hapje te tryezes ku u be prezantimi i ketij projekti drejtuesi i fondacionit Qemal Stafa deputeti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:52.549Z

Akademia ka nevojë për depolitizim

Nuk ka dashur të ndërhyjë në polemikat e shumta të zhvilluara kohëve të fundit ndërmjet Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës (ASHAK), Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) dhe akademik Rexhep Qosjes për politizimin e Akademisë. Por, megjithatë, kryetari i Kuvendit të Kosovë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama