Rezultate te kerkimit per termin: +Akademis

Meta: total 1000 / total_found 6672 / time 0.003 / keyword[0] akademis / docs[0] 6672 / hits[0] 11353 /
Joaquin Phoenix dhe të gjithë Jokers që pushtuan kinematografinë
  • 2019-04-05

Joaquin Phoenix dhe të gjithë Jokers që pushtuan kinematografinë

Kësaj here i takon Joaquin Phoenix për t’i dhënë fytyrë (dhe grin) Joker të tmerrshëm. Aktori është në të vërtetë në grupin e filmit që ka si protagonistin e saj gazin e çmendur. Joker, ky është titulli i filmit të ri DC, me regji nga Todd Phillips. Anëtarët e tjerë të p

No Pic available
  • 2019-03-27

Qeveria dhuratë pensionistëve, në 1 prill rriten pensionet

Duke filluar nga data 1 prill e këtij viti, pensionistëve në vendi u lind e drejta të përfitojnë një rritje pensioni prej 2.8%, bazuar në vendimin më të fundit të qeverisë. Rritjen do e përfitojnë të gjithë ata që marrin pension pleqërie, pension invaliditeti, familjar, ushtarakë

Top Story/ Historia e efektivit të policisë që përballet me protestat
  • 2019-03-21

Top Story/ Historia e efektivit të policisë që përballet me protestat

Është data 16 Mars e vitit 2019, dhe opozita ka paralajmëruar një protestë të madhe pas aktit ekstrem të djegies së mandateve. Tensioni është i lartë. Imazhet e përplasjeve para kryeministrisë dhe Kuvendit janë ende të freskëta. Adrian Domi është një efektiv policie i Tiranës dhe

Politologu zviceran: Rama një demagog që qeveris part-time
  • 2019-03-20

Politologu zviceran: Rama një demagog që qeveris part-time

Historiani dhe politologu zviceran Jens Schmitt e konsideron publikisht Edi Ramën si një demagog, që u shtiret europianëve si figurë e ndriçuar, ndërsa në Shqipëri qeveris me dorë të fortë. Kështu deklaron ai në një artikull me titull Nën presion të botuar në gazetën gjermane Fran

Letrat e Geraldinës për Mustafa Krujën: Mbreti është optimist!
  • 2019-03-05

Letrat e Geraldinës për Mustafa Krujën: Mbreti është optimist!

Mbreti Zog dhe Mustafa Kruja ish kryeministër i Shqipërisë, kanë vijuar komunikimin e tyre mbi çështjen shqiptare dhe gjatë mërgimit. Ekziston një korrespodence e gjatë letrash, që janë nënshkruar nga Mbretëresha Geraldinë, që tregojnë ruajtjen e raporteve dhe në mërgim. Më posht

Vizita në Danimarkë e Suedi e Kadaresë, ku kërkohej të botohej Gjenerali..
  • 2019-02-25

Vizita në Danimarkë e Suedi e Kadaresë, ku kërkohej të botohej Gjenerali..

Në vitin 1971 shkrimtari Ismail Kadare bashkë me një delegacion kulturaltë kryesuar nga Mistro Treska, udhëtuan drejt Danimarkës dhe Suedisë, ku ndër të tjera, është kërkuar dhe mundësia e botimit të romanit Gjenerali i ushtrisë së vdekur. Sipas dosjes 447, gjendur në Arkivin Qendro

Ndahet nga jeta publicisti, babai i Ajola Xoxës
  • 2019-02-24

Ndahet nga jeta publicisti, babai i Ajola Xoxës

Arben Xoxa lindi në Tiranë më 1 maj 1952, djali i Dhurata dhe Jakov Xoxa. Studioi gjuhë-letërsi dhe u specializua si kritik arti, gjithmonë me rezultate të shkëlqyera. Më pas punoi për shumë vite si pedagog në Universitetin e Tiranës, drejtues në Ministrinë e Arsimit, Akademinë e Shk