Rezultate te kerkimit per termin: +Akademis

Meta: total 1000 / total_found 6423 / time 0.003 / keyword[0] akademis / docs[0] 6423 / hits[0] 10791 /
No Pic available
  • 2017-06-17

Kinemaja në zi, vdes regjizori i Rocky John G. Avildsen

Kinemja botërore ka humbur shumë pas vdekjes së regjizorit të famshëm John G. Avildsen. Avildsen ka vdekur të premten në Los Angeles pas një beteje me kancerin pankreatik në moshën 81-vjeçare. Djali i tij Anthony ka konfirmuar vdekjen e aktorit në Los Angeles Times, duke shtuar se ai vdi

No Pic available
  • 2017-06-17

Kinemaja në zi, vdes regjizori i Rocky dhe The Karate Kid

Kinemja botërore ka humbur shumë pas vdekjes së regjizorit të famshëm John G. Avildsen. Avildsen ka vdekur të premten në Los Angeles pas një beteje me kancerin pankreatik në moshën 81-vjeçare. Djali i tij Anthony ka konfirmuar vdekjen e aktorit në Los Angeles Times, duke shtuar se ai vdi

Ze Maria: Rikthej Tiranën e lavdishme
  • 2017-06-17

Ze Maria: Rikthej Tiranën e lavdishme

José Marcelo Ferreira, i njohur nga opinioni sportiv si Ze Maria, u prezantua zyrtarisht nga presidenti Refik Halili si trajneri i ri i Tiranës. 44-vjeçari brazilian e nisi fjalën e tij para mediave duke falenderuar drejtuesin më të lartë bardheblu për besimin që i është u shpreh se e ard

No Pic available
  • 2017-06-15

Bob Dylan akuzohet për plagjiaturë

Bob Dylan është akuzuar për plagjiaturë. Ai mendohet se gjatë fjalimit të tij të pranimit të çmimit Nobel për Letrësi ka marrë pjesë të cituara të SparkNotes. Dylan, i cili është muzikanti i parë i cili ka fituar çmimin për letërsi, ka mbajtur një ligjëratë më 4 qershor në

Ernesto Sabato: Historia ime shqiptare
  • 2017-06-14

Ernesto Sabato: Historia ime shqiptare

Luan Rama Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput nga letërsia, pasi nuk shikonte mirë nga sytë, çka

Plazhet ku nuk duhet të laheni, Shëndeti Publik jep hartën e plazheve të ndotura
  • 2017-06-13

Plazhet ku nuk duhet të laheni, Shëndeti Publik jep hartën e plazheve të ndotura

Drejtoria e Shëndetit Publik në Vlorë ka dhënë hartën e plazheve me ndotje mbi normën e lejuar. Plazhi i Zvërnecit, duke saktësuar më së shumti vetëm pjesën pranë Petroliferës, Plazhi i Vjetër, zona pranë Akademisë së Marinës dhe Plazhi i Ri janë konsideruar si më problematiket

Moikom Zeqo: Mbi një esse të pazakontë të Eqrem Çabejt për Fan Nolin
  • 2017-06-10

Moikom Zeqo: Mbi një esse të pazakontë të Eqrem Çabejt për Fan Nolin

Nga Moikom Zeqo Dijetari Eqrem Çabeji gjatë jetës së tij, i ka shkruar disa portrete, me një stil epigramatik, për figura të mëdha të kulturës shqiptare dhe botërore. Ai ka shkruar katër shkrime të shkëlqyera për Maximilian Lambertz. Ka shkruar për Nobert Joklin, për Angelo Leotin,