Rezultate te kerkimit per termin: +Akili

Meta: total 93 / total_found 93 / time 0.000 / keyword[0] akili / docs[0] 93 / hits[0] 148 /
Formula poetike indoeuropiane dhe gjurmë të saj në traditën popullore shqiptare
  • 2016-10-04

Formula poetike indoeuropiane dhe gjurmë të saj në traditën popullore shqiptare

Dr. Nelson R. Çabej Rreth 5-6 mijë vjet më parë, kur nisi mërgimet drejt Europës e Azisë, populli indoeuropian nuk e kishte shkruar gjuhën e tij (gjuha e parë indoeuropiane që u shkrua ishte hititishtja nga shekulli XVII p.e.s.), kështu që proza popullore indoeuropiane u zhduk. Por ndrys

No Pic available
  • 2016-08-15

9 paradokset logjike më të njohura që do iu bëjnë konfuzë

Paradokset kanë qenë temë që nga koha e grekëve të antikitetit e deri në diskutimet e logjicienëve të sotëm. Nëse përdorim logjikën, mund të kujtojmë se, ose ka një defekt në arsyetimin e paradoksit, pra ajo që duket e pamundur është në fakt e mundur, ose i tërë paradoksi ndë

No Pic available
  • 2016-07-30

Njihuni me 10 destinacionet kryesore turistike në Shqipëri

Sarandë Butrint Syri i Kaltër- Gjirokastër Saranda dhe zona përreth saj përbëjnë një prej destinacionet turistike ne Shqiperi. Qyteti antik i Butrintit gjendet vetëm 18 km. nga Saranda. Kjo është pika më e rëndësishme arkeologjike e Shqipërisë, e cila që prej vitit 1992 ndodhet në

Poetja italiane Izabela, pasardhësja e Skënderbeut
  • 2016-07-09

Poetja italiane Izabela, pasardhësja e Skënderbeut

Poeteshës Izabela Kastrioti (Scanderbeg) nuk i çel vend me përfillje të dukshme vetëm Enciklopedia italiane e Njerëzve të Shquar. Emri i saj, me një vëllim jo të vogël shpjegues, gjendet edhe në fjalorin enciklopedik të famshëm italian, Treccani. Aty shkruhet se CASTRIOTA SCANDER

No Pic available
  • 2016-07-06

DUHET TI LEXONI: 15 librat më të mirë klasikë të të gjitha kohërave

Klasikët e lashtë ende mund të na mësojnë për dashurinë, politikën, historinë dhe legjendën. Britanikja Telegraph ka përzgjedhur 15 librat klasikë që duhet ti lexoni me domosdo. 1- Iliada nga Homeri Temë e trajtuar rreth luftës, por në të vërtetë, ka të bëjë me zemërimin e A

No Pic available
  • 2016-07-03

FOTOT/ Valbona, zinxhiri i turizmit që po mbyt varfërinë

Nga Blerina Gjoka, Monitor Ora shënon 16:30. Është koha kur zbarkojnë te Fusha e Gjësë në Valbonë turistët nga Tirana, të cilët kanë udhëtuar me traget. Hyrja e hotelit është zënë nga një radhë e gjatë. Një tjetër autobus mbërrin dhe situata nis e rëndohet. Njëri nga kame

Personazhet në gijotinë ose programimi fatal i qenies
  • 2016-06-06

Personazhet në gijotinë ose programimi fatal i qenies

Ese nga Jon LEKA Në fund ata të gjithë vdesin: të (vetë)helmuar, të (vetë)vrarë, të djegur ose të varrosur për së gjalli. Ky është fati i shumicës absolute të personazheve, që popullojnë kryeveprat e letërsisë universale. Dhe natyrisht, specia humane e rritur dhe formuar me kët