Rezultate te kerkimit per termin: +Aktori +Mirush +Kabashi

Meta: total 164 / total_found 164 / time 0.000 / keyword[0] aktori / docs[0] 8791 / hits[0] 13765 / keyword[1] mirush / docs[1] 515 / hits[1] 779 / keyword[2] kabashi / docs[2] 1359 / hits[2] 2422 /
No Pic available
  • 2016-03-19

Schmitt interpreton zotin Ibrahim në Tiranë

Aktiviteti Shkrimtari  dhe dramaturgu i njohur francez, Eric-Emmanuel Schmitt, do të jetë në Tiranë  më 23 mars për të prezantuar veprën e tij në shqip Odiseja nga Bagdadi (botimet Toena).Për Veprën e Schmitt-it do të referojë shkrimtari Ylljet Aliçkaj. Ndërsa aktori Kristian Korove

Dessins en liberté, ekspozitë-homazh lirisë së shtypit
  • 2016-03-17

Dessins en liberté, ekspozitë-homazh lirisë së shtypit

"Dessins en liberté"- "Vizatim i lirë", kështu titullohet ekspozita që do të hapë edicionin e radhës së Pranverës Frankofone. Një homazh për shtypin dhe fjalën e lirë, pas goditjes që ai pësoi një vit më parë në Paris. Pas sulmeve terroriste kundër gazetës satirike "Charlie Heb

UET ringjall kritikën shqipe, letra nga Parisi e Kadaresë
  • 2016-01-29

UET ringjall kritikën shqipe, letra nga Parisi e Kadaresë

"Dita Kadare në UET" shënoi me disa aktivitete me rastin e datëlindjes së shkrimtarit të madh Me rastin e 80 vjetorit të shkrimtarit të madh, Ismail Kadare, Universiteti Europian i Tiranës organizoi dje "Ditën e Kadaresë në UET" që shënoi prezantimin e Qendrës së Studimeve të Letë

Promovohet përmbledhja e krijmtarisë së Atjon Zhitit
  • 2015-09-01

Promovohet përmbledhja e krijmtarisë së Atjon Zhitit

TIRANE, 31 Gusht/ATSH/- Në një libër prej 230 faqesh me titull "Për atë që dua(m)", është përmbledhur e gjithë veprimtaria e 19vjecari Atjon Zhiti i cili u nda nga jeta pak muaj më parë.Një ditë më parë u promovua testamenti i tij në një aktivitet në ambientet e Universitetit Evro

Dekameroni, Sokrati dhe Elektra në Butrint
  • 2015-07-20

Dekameroni, Sokrati dhe Elektra në Butrint

Ka nisur më 18 korrik edicioni i 13-të i Festivalit të Butrintit. Nata e parë ishte rezervuar për teatrin bullgar, të cilët ngjitën në skenë 'Dekameronin'. Mes shfaqjeve do të jenë "Apologjia e Sokratit", interpretuar nga Mirush Kabashi dhe "Elektra", me regji të Laert Vasilit "Dekam

Java kulturore shqiptaro-britanike kulmon me prezantimin mbi Herman Bernstein
  • 2015-06-21

Java kulturore shqiptaro-britanike kulmon me prezantimin mbi Herman Bernstein

-Ambasadori shqiptar, Mal Berisha publikon fakte të panjohura për figurën e Z.Herman Bernstein-TIRANE, 7 Qershor/ATSH/- Ambasada e Shqipërisë në Londër i ka kushtuar Diplomacisë Kulturore një rëndësi të veçantë. Pas një serie të gjatë veprimtarishë kulturore artistike të organizua

No Pic available
  • 2014-10-25

Sokrati-Kabashi flasin shqip edhe në “Kings-Place” të Londrës

LONDER- Artisti i Merituar dhe Mjeshtri i Madh i Skenës Shqiptare, Mirush Kabashi vijon të përcjellë me shumë emocion, forcën e vërtetë të fjalës shqipe në skenat më prestigjioze të botës. “Apologjia e Vërtetë e So