Rezultate te kerkimit per termin: +Akuakultur

Meta: total 156 / total_found 156 / time 0.000 / keyword[0] akuakultur / docs[0] 156 / hits[0] 235 /
No Pic available
  • 2017-04-26

Panairi ndërkombëtar i prodhimeve të detit, Panariti përuron stendën e Shqipërisë

Për herë të parë, industria e peshkut dhe prodhimeve të detit, kanë një pavion të tyre në një panair botëror. Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, përgjatë ditës së sotme, përuroi pavionin e parë shqiptar në Panairin Botëror të Prodhimeve të Det

No Pic available
  • 2017-02-24

Qeveria ul subvencionet për bujqësinë, parashikohen 1.6 mld lekë fonde për fermerët

Qeveria ka miratuar vendimin që përcakton skemat e shpërndarjes së subvencioneve në bujqësi gjatë këtij viti. Ajo që vihet re është se në krahasim më një vit më parë, fondi i vënë në dispozicion është zvogëluar nga 1.9 miliardë lekë, në 1.6 miliardë lekë. Ndërkohë që ne

No Pic available
  • 2016-12-14

Haviari francez, Standarde dhe çmime të larta për të siguruar cilësi maksimale

Prodhuesit francezë të haviarit implementojnë metoda tepër strikte për rritjen e peshqve të blinit dhe korrjen e vezëve të tyre, të cilat përdoren më pas për të prodhuar delikatesën e famshme, por edhe të shtrenjtë. Duke patur prioritet cilësinë e lartë të prodhimit, ata justifik

Panariti në Romë, marrëveshje për projekte të përbashkëta në bujqësi e peshkim
  • 2016-10-24

Panariti në Romë, marrëveshje për projekte të përbashkëta në bujqësi e peshkim

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujerave, Edmond Panariti u takua në Rome me homologun e tij italian, Maurizio Martina. Të dy ministrat firmosën marrëveshjen për bashkëpunim në fushën e bujqësisë dhe të peshkimit. Kjo marrëveshje i hap rrugën projekteve t

No Pic available
  • 2016-10-20

Miratohet me 97 vota buxheti faktik 2015

Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar buxhetin faktik të vitit 2015. Deputetët e votuan me 97 vota pro dhe asnjë kundër. Po ashtu kuvendi ka miratuar edhe pr/ligjet të cilat u shtynë nga seanca e kaluar. Me 70 pro dhe 24 kundër miratohet Projektligji Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr.

No Pic available
  • 2016-10-05

PS e PD kundërshtojnë ligjin e akuakulturës, e rikthejnë

Deputetët e maxhorancës dhe të opozitës kanë kundërshtuar ligjin për akuakulturën. Socialisti Besnik Bare tha se nëse do të lejohej kultivimi i peshkut në Gjirin e Vlorës do të shkatërronte këtë zonë, ndërsa demokrati Genc Ruli argumentoi se ligji po favorizon një kompani turke. B

Shqipëria aplikon pranë Komisionit Europian për përfitimin e grantit prej 71 milionë eurosh
  • 2016-09-21

Shqipëria aplikon pranë Komisionit Europian për përfitimin e grantit prej 71 milionë eurosh

Qeveria shqiptare ka dorezuar sot prane Komisionit Europian aplikimin per perfitimin e grantit prej 71 milione euro, per mbeshtetjen e bujqesise dhe zhvillimit rural, ne kuader te programit IPARD 2014-2020. Autoriteti Menxhues ne Ministrine e Financave dhe autoriteti zbatues  në Ministrinë e