Rezultate te kerkimit per termin: +Albert +Camus

Meta: total 68 / total_found 68 / time 0.000 / keyword[0] albert / docs[0] 7422 / hits[0] 10486 / keyword[1] camus / docs[1] 106 / hits[1] 203 /
Rikthehet Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit
  • 2018-09-24

Rikthehet Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit

Rikthehet Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit, ngjarja më e rëndësishme teatrore e vitit, me pjesëmarrjen e 14 trupave nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi dhe Maqedonia. Festivali hapi siparin me shfaqjen TAG me regji të Andia Xhungës dhe autor Bashkim Hoxhën në skenën e re të ArtTurbina. M

Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos
  • 2018-06-25

Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos

Një fotografi e Skëndërbeut vazhdon të qëndrojë ende në studion ku Ernesto Sabato hidhte në letër letërsinë e tij. Shkrimtari i madh argjentinas nuk e harroi asnjëherë historinë shqiptare të nënës së tij, të cilën e ka treguar gjatë një interviste me shkrimtarin Luan Rama. Bri

No Pic available
  • 2018-06-18

Në Hotel Madison, me Ernesto Sabaton

Luan Rama Në vitin 1995 u takova dy herë radhazi me Ernesto Sabaton, i cili për herë të parë do të shkonte në Shqipëri. Kjo intervistë u zhvillua në hotel Madison, përballë kishës më të vjetër të Parisit, së Saint-Germain-des-Près. Pikërisht atëherë mësova se atje kishte jet

No Pic available
  • 2018-03-24

Korrespondenca e Sartre-t dhe e Beauvoir -it: Në këtë botë nuk kam njeri veç teje

Luan Rama Kafeneja Café de Flore në Saint-Germain-des-Près është një kafene mitike, çka e kemi parë prej disa vitesh në ekranin francez në filmin Les amants du Café de Flore, (Të dashuruarit e kafenesë Flore), kushtuar Sartre-it e Beauvoir-it. Gjatë luftës dhe pas luftës, aty mblid

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time
  • 2017-12-19

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time

Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput nga letërsia, pasi nuk shikonte mirë nga sytë, çka e pengonte

Si e përndiqte FBI Albert Kamy-në dhe Sartrin
  • 2017-08-30

Si e përndiqte FBI Albert Kamy-në dhe Sartrin

Nga viti 1945 e në vazhdim FBI e J. Edgar Hoover ka ndjekur shkrimtarët Albert Kamy dhe Sartrin. Hetimi, pa kaluar shumë, u kthye në një çështje filozofike. Gjatë shfletimit që I është bërë së fundmi, dosjeve të FBI-së mbi filozofët francezë, janë pikasur dhe emrat e dy shkrimtar

No Pic available
  • 2017-07-18

Luan bixhoz me Patozin? Besnik Mustafaj: Nuk kam turp të shkoj në kazino

TIRANE- Publicisti Bensik Mustafaj ka reaguar lidhur me lajmin që u publikua në rrjetet sociale, ku shihej në një foto bashkë me deputetin Astrit Patozi në një kazino. Me anë të një postimi në faqen e tij të Facebook-ut Mustafaj thekson se nuk ka turp të pranoj që shkon në kazino.