Rezultate te kerkimit per termin: +Albert +Kamy

Meta: total 94 / total_found 94 / time 0.000 / keyword[0] albert / docs[0] 7422 / hits[0] 10486 / keyword[1] kamy / docs[1] 157 / hits[1] 401 /
MOS I GRISNI LETRAT E DASHURISË
  • 2018-07-14

MOS I GRISNI LETRAT E DASHURISË

Alda Bardhyli Në 6 qershor të vitit 1944 ndërsa 155.000 trupa aleate zbarkuan në plazhet e Normandisë, në të njëjtën mbrëmje Albert Kamy dhe Maria Casares kaluan natën bashkë. Teksa një ditë më pas udhëtuan drejt Parisit ata e ndjenë se nuk ishin më të njëjtët. Ata që do lexoj

REVOLTA E NXITUR NGA BERISHA SYNOI TË SHQETËSOJË SHBA-TË
  • 2018-01-29

REVOLTA E NXITUR NGA BERISHA SYNOI TË SHQETËSOJË SHBA-TË

Nga Spartak NGJELA Revolta popullore e nxitur nga Sali Berisha e të tjerët, që donte të “shqetësonte” Uashingtonin me destabilizimin e Shqipërisë, nuk krijoi dot dje as edhe një lemzë të thjeshtë në trupin shoqëror të Shqipërisë. Edhe këtë herë, kërcënimi i ardhur ng

Gruaja që fshihet pas romanit I huaji
  • 2017-11-19

Gruaja që fshihet pas romanit I huaji

Bri filxhanit të çajit, në Café de Flore, në tavolinën ku Albert Kamy rrinte mbrëmjeve me miq, Simon vendosi me ngadalë një letër. E vështroi në sy, duke i shtrënguar ngadalë dorën dhe mori trikon në karrigen e tij dhe iku. Parisi ishte plotë erë atë mbrëmje, kur Kamy futi dorën

Si e përndiqte FBI Albert Kamy-në dhe Sartrin
  • 2017-08-30

Si e përndiqte FBI Albert Kamy-në dhe Sartrin

Nga viti 1945 e në vazhdim FBI e J. Edgar Hoover ka ndjekur shkrimtarët Albert Kamy dhe Sartrin. Hetimi, pa kaluar shumë, u kthye në një çështje filozofike. Gjatë shfletimit që I është bërë së fundmi, dosjeve të FBI-së mbi filozofët francezë, janë pikasur dhe emrat e dy shkrimtar

Të fshehësh sentimentalizmin
  • 2017-07-03

Të fshehësh sentimentalizmin

Një bisedë mbi filozofinë me studiuesin e filozofisë Lulzim Hoxha Në Parisin e shekullit XXI, gjithë atë plejadë filozofësh e shkrimtarësh të një dy shekujve më parë mund ti gjesh në kafenetë që mbrëmjeve mbushen me biseda me filozofinë. Ka një kohë për filozofinë dhe ajo ësh

Një libër me vlera të jashtëzakonshme për njohjen e krahinës së Shëngjergjit të Tiranës
  • 2016-10-01

Një libër me vlera të jashtëzakonshme për njohjen e krahinës së Shëngjergjit të Tiranës

Nga Avni ALCANI Kam patur fatin të njihem që herët me zotin Sefedin Rroshi, autorin e librit Shëngjergji i Tiranës. Tamad(h)ea e Perëndive, Shëngjergji i Shenjtorëve, por edhe të bashkëpunoj ngushtë me të. Bashkëpunimi ynë ka filluar gjatë kohës kur unë drejtoja gazetën Çermenika

Ngrihet muri i kujtesës për 264 policët e rënë, Rama: Simboli i një vullneti të hekurt
  • 2016-09-19

Ngrihet muri i kujtesës për 264 policët e rënë, Rama: Simboli i një vullneti të hekurt

Është inauguruar sot godina e Ministrisë së Brendshme dhe muri i kujtesës. Ky mur kujtese është ngritur në nder të policive të rënë në krye të detyrës. Në këtë aktivitet ishin të pranishëm kryeministri Edi Rama, ministri i Brendshëm Saimir Tahiri si dhe punonjës të Policisë s