Rezultate te kerkimit per termin: +Albert +Paparisto

Total: 20
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:13.532Z

Albert Paparisto, homazhe për muzikologun që ndërroi jetë në SHBA

Trupi i muzikologut Albert Paparisto që ndërroi jetë në Amerikë, do të prehet në atdhe. Në nder të tij u bënë homazhe në Universitetin e Arteve ku familjarë, të afër dhe miq i dhanë lamtumirën e fundit muzikologut të shquar. Albert Paparisto është themeluesi i Konservatorit Shqip

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:12.455Z

Ndahet nga jeta në SHBA muzikologu Albert Paparisto

SHBA-Në Royal Oak të Miçiganit ndërroi jetë nga shkaqe natyrore muzikologu i shquar shqiptar Albert Paparisto. Ai ishte 90 vjeç. Muzikologu Paparisto do të mbahet mend si themeluesi i Konservatorit Shqiptar dhe si një ndër drejtuesit e parë t&eum

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:12.575Z

Profesor Paparisto, profesionist e qytetar model

Më 2 nëntor 2014 u nda nga jeta Prof. Albert Paparisto, muzikolog, kompozitor dhe drejtues i shquar i institucioneve të kulturës dhe muzikës. E ndjeva të nevojshme të shkruaj dy fjalë për profesorin e shquar dhe njeriun e madh jo vetëm si drejtues i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.191Z

Ze i ri ne skenen e vjeter

Sopranoja Ledi Paparisto ne auditoret e Akademise se Arteve 17 vjet me pas. Tregon cfare ndodhi ne 2 dekada dhe perballjen me skenat e huaja Pas afro 20 vjet pervoje sa ne Itali dhe Amerike sopranoja Ledi Paparisto kthehet ne Akademine e Arteve dhe rifillon studimet ne vitin e trete kanto. Nje stu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:57.442Z

Një libër për kompozitorin Nikolla Zoraqi

 Në 80-vjetorin e lindjes së kompozitorit, Nikolla Zoraqi, prezantohet libri "Jeta mbaron, vepra vazhdon". Kjo vepër të ndihmon mes faktesh dhe shkrimesh të zbulosh vetë portretin që personalitete bashkëkohës i kanë bërë Nikolla Zoraqit. Ai është dhe një guidë në titu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:56.591Z

Koni, koncert shqip ne Rome, merr kritika pozitive

"Historia ime" eshte koncerti qe do te interpretohet nga pianistja Marsida Koni ne Teatrin "Sacro Cuori" ne Rome. Koncerti i pare i plote me programin e ketij disku do te shfaqet ne daten 25 nentor, ne edicionin e trete te "Rassegna Pianistica Eufonia", nen drejtimin artistik te Claudio Cavallaro dh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:53.302Z

Klasikët e partisë

Në një hark kohor prej 55 vitesh, njeriu i arkivit, Zamir Këlliçi, flet për gjithë drejtorët e Teatrit të Operës dhe Baletit. Si u njohën të mëdhenjtë dhe si gabuan më të paaftët, komisarët e vendosur nga partia? Si u pezullua repertori i klasikëve të mëdhenj botërorë dhe në v

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama