Rezultate te kerkimit per termin: +Aleancs +Kosova

Meta: total 26 / total_found 26 / time 0.000 / keyword[0] aleancs / docs[0] 150 / hits[0] 206 / keyword[1] kosova / docs[1] 71390 / hits[1] 132994 /
No Pic available
  • 2010-08-30

Prishtina: Shqipëria të mos i kushtëzojë marrëdhëniet me Serbinë për Kosovën

Politikant kosovar: Bashkpunimi Tiran-Beograd, jo nj gj e keqe Institucionet e Kosovs dhe opozita nuk e kan kshilluar Shqiprin q Serbis t’ia kushtzoj bashkpunimin me njohjen e pavarsis s Kosovs dhe me mosdmtimin e funksionalitetit t shtetit t ri prmes strukturave paralele. Kt qndrim Kosova e k

No Pic available
  • 2010-08-26

Tregtia me BE-në

Qeveria e Kosovës ende nuk i ka marrë rekomandimet përkatëse rreth pyetësorit për marrëveshje tregtare me BE-në Qeveria e Kosovs ende nuk i ka marr rekomandimet prkatse rreth pyetsorit pr marrveshje tregtare me BE-n, t plotsuar n muajin prill t ktij viti, por nj gj e till

No Pic available
  • 2010-08-20

Parakushtet për bisedimet e mundshme me Serbinë(?)

Autoritetet kosovare ritheksojn se bisedimet eventuale me Serbin do t mund t zhvilloheshin vetm n cilsin e dy shteteve sovrane dhe n kuadr t interesave t prbashkta pr integrime euroatlantike. Zyrtar t qeveris s Kosovs hedhin posht zrat q flasin pr ekzistimin e bisedimeve ndrmjet t

No Pic available
  • 2010-08-02

Diplomacia parlamentare jofunksionale

Q pas vendimit t Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis, ministri i Jashtm, Sknder Hyseni, gjendet n Nju Jork, n prpjekje pr t siguruar njohje t reja. Ministria ka krkuar nga tr stafi diplomatik t’i anuloj pushimet verore, n mnyr q ky muaj t shfrytzohet pr lobim. N Prishtin, prfaqsues t Kuvendit t K

No Pic available
  • 2010-08-01

Pavarësia e (pa)mbikëqyrur

Qartsimi i Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis se pavarsia sht n prputhje me t drejtn ndrkombtare ka shtyr lidert kosovar t thon se pavarsis s mbikqyrur po i vjen fundi. Ka qen Kryeministri i Kosovs, Hashim Thai, ai i cili ka hedhur i pari kt ide. Zvendsi i tij, Ram Manaj, thot se me zhvillimet e fundi

No Pic available
  • 2010-07-24

Topi dhe Sejdiu : Bashkëpunim me Serbinë pas vendimit të GJND

Presidenti i Republiks, Prof. Dr. Bamir Topi zhvilloi sot nj takim pune me Presidentin e Kosovs, Fatmir Sejdiu, gjat t cilit, e uroi edhe nj her homologun kosovar pr vendimin e Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis lidhur me pavarsin Kosovs, duke ndar me t gzimin dhe bindjen se ky vendim ishte nj tjetr hap

No Pic available
  • 2010-07-18

A ka Kosova strategji pas GJND-së?

Strategjia kosovare pas vendimit t GJND-s konsiston n bashkrendimin e veprimeve me SHBA-t dhe BE-n. Diplomacia kosovare konfirmon se ka nj plan se si t veprohet pas 22 korrikut, por nuk jep detaje t tij. Mirpo, opozita hedh dyshime n ekzistimin e nj plani t till. Prderisa janpub