Rezultate te kerkimit per termin: +Alejandra

Meta: total 32 / total_found 32 / time 0.000 / keyword[0] alejandra / docs[0] 32 / hits[0] 50 /
Ditari i Alejandrës: Dua të përqafoj egërsisht!
  • 2019-01-02

Ditari i Alejandrës: Dua të përqafoj egërsisht!

Alejandra Pizarnik, shkrimtarja e njohur argjentinase është e njohur për ditaret e saj. Më poshtë po botojmë disa fragmente nën përkthimin e Bajram Karapollit: * Të shkrush një poezi është si të shërosh një plagë të thellë. Duke përqafuar hijen tënde në një ëndërr, eshtrat e

No Pic available
  • 2018-08-14

Poetja e re që u vetëvra pas Lorkës

Atë vit që ekzekutuan poetin më të dhimbshëm të Spanjës, Lorka, në jetë erdhi poetja më e dhimbshme e Argjentinës, Pisarnik, e cila i dha fund jetës në një moshë, po aq të re sa edhe Lorka. Federiko Garsia Lorka (1898-1936) poeti dhe dramaturgu më i shquar dhe më i dhimbshëmi Sp

Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos
  • 2018-06-25

Fotografia e Skëndërbeut, në zyrën e Ernesto Sabatos

Një fotografi e Skëndërbeut vazhdon të qëndrojë ende në studion ku Ernesto Sabato hidhte në letër letërsinë e tij. Shkrimtari i madh argjentinas nuk e harroi asnjëherë historinë shqiptare të nënës së tij, të cilën e ka treguar gjatë një interviste me shkrimtarin Luan Rama. Bri

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time
  • 2017-12-19

Ernesto Sabato: Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time

Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput nga letërsia, pasi nuk shikonte mirë nga sytë, çka e pengonte

Po shkonte në turne, vdes në aksident kampionia e bodybuilder
  • 2017-09-10

Po shkonte në turne, vdes në aksident kampionia e bodybuilder

Kampionia e botës tre herë rradhazi në bodybuilder, Alejandra Rubio ka humbur jetën në një aksident me makinë ndërsa po shkonte në një turne në Argjentinë. Katër konkurentë që po e shoqëronin ndërruan jetë menjëherë pas përplasjes me një kamion. Sportistët e tjerë ishin Elias

No Pic available
  • 2017-08-21

Detaje për viktimat e sulmit në Barcelonë

7-vjeçari Julian Cadman u bë viktima më e fundit e sulmit terrorist në Barcelonë emri i të cilit bëhet publik, ndërsa më shumë detaje për ata që humbën jetën kanë nisur të dalin. Qytetarë nga të paktën 34 vende janë prekur nga sulmi me 14 viktima dhe mbi 120 të plagosur. 7-vjeç

Ernesto Sabato: Historia ime shqiptare
  • 2017-06-14

Ernesto Sabato: Historia ime shqiptare

Luan Rama Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput nga letërsia, pasi nuk shikonte mirë nga sytë, çka