Rezultate te kerkimit per termin: +Aleksander +Stipcevic

Total: 0
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:37.215Z

Stipcevic: Shqiptaret e sot, pasardhes autentik te ilireve

ULQIN- “Ne flasim gjuhen arbereshe mes nesh”, tha nje buzembremje te fresket korriku, akademiku i njohur kroat, Aleksander Stipcevic. Ishte nje takim i organizuar ne kuader te Panairit te Tete te Librit Shqip, qe po mbahet prej ditesh ne qytetin e lashte te Ulqinit, ku fteses per pjesemarrje nuk

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:25.730Z

Dekorohet albanologu Stipcevic i shtruar ne spital

e Merkure 4 Shkurt 20151339 pm p classwp-caption-textStudiuesi Aleksander StipcevicSSSAbrASSNje nga albanologet me te medhenj te gjalle qe ia kushtoi gjithe jeten e vet kultures ilire autor i qindra punimeve shkencore e dhjetera librave u nderua dje me dekoraten Gjergj Kastriot

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:11.551Z

Aleksander Peci, flet me gjuhen e muzikes pas 28 vitesh Izaura Ndoj

Kompozitori me i suksesshem shqiptar me fame boterore Aleksander Peci, pas 28 vitesh do te sjelle ne skenen shqiptare nje veper me permasa madhore. "Dodona", eshte vepra simbolike qe vjen ne kuader te 100-vjetorit te Pavaresise. E ftuar speciale, Ermonela Jaho, sopranoja shqiptare me fame boterore,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:20.219Z

Papa Benedikti i XVI, pro pavaresise

“Shqiptaret e meritojne pavaresine”. Teologu kroat nga Vatikani, Albert Rebiq, e beri pohimin dje, duke shtuar se edhe Papa Benedikti i XVI e ndan kete mendim. Ketij vleresimi i bashkengjiten edhe shume intelektuale te tjere. Ilirologu i mirenjohur arberesh, Aleksander Stipcevic, pohoi dje se �

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:48.062Z

Presidenti Nishani dekoron Ambasadorin e Kroacisë për periudhën 2011-2015 në Republikën e Shqipërisë, zotin Aleksander Stipeti, si dhe Shoqatën Kroaci-Shqipëri

10 maj 2016 Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bujar Nishani, në kuadër të vizitës zyrtare në Kroaci organizoi një ceremoni të veçantë për të shprehur mirënjohjen institucionale për Ambasadorin e Republikës së Kroacisë në Republikën e Shqipërisë, në vitet 2011-2015, si dhe Shoqa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:36.728Z

Libri shqip, manifestimi i radhes ne Ulqin

Panairi i Librit shqip ne Ulqin rroku edicionin e 8-te. Nje ceremoni e thjeshte dhe me pas vizita ne stendat e panairit, qene gjithcka per mbremjen e djeshme. Ndersa veprimtarite me librin nisin sot. Mbremja e sotme do te jete vetem per akademikun Rexhep Qosja, i cili eshte nje nder te ftuarit speci

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:37.194Z

"Kadareja, mit i krijuar nga komunizmi"

ULQIN- Debati mes dy figurave qendrore te kultures shqiptare, akademikut dhe mendimtarit kosovar Rexhep Qosja dhe shkrimtarit Ismail Kadare duket se eshte perhere "i ndezur". Deklaratat e rradhes vijne nga Ulqini, ku mbremjen e 26 korrikut, ne kuader te Panairit te Librit Shqip, Qosja qe nje prej pe

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama