Rezultate te kerkimit per termin: +Aleksandri

Total: 968
No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:43.804Z

Aleksandri (jo aq) i Madh

Në librat historikë perëndimorë Aleksandri i Madh i Maqedonisë portretizohet si një pushtues dhe udhëheqës legjendar. Por literatura historike persiane ka një këndvështrim krejt tjetër për të.Çdo vizitor, turist, historian apo i apasionuar i historisë që viziton rrënojat e qytetit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:17.957Z

Çfarë kombësie kishte Aleksandri i Madh?

Nga Marin Mema Autorët antikë që kanë shkruar apo kanë përmendur Aleksandrin e madh janë të shumtë, megjithatë ne do të rendisim disa prej tyre ose, thënë më qartë, më të rëndësishmit.  Informacionet, sigurisht, kanë të bëjnë me origjinën dhe identitetin e tij. Përmes tyre,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:48.438Z

"Maqedonia shqiptare”: Aleksandri i Madh është shqiptar

SHKUP- Aleksandri i Madh, për të cilin grinden grekët dhe maqedonasit prej vitesh mund të jetë shqiptar. Kjo është përforcuar me një serë faktesh dhe argumentesh në librin e ri të Enciklopedisë “Maqedonia shqiptare” që doli në botim në fund të vitit 2009 në shtetin ton

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:09.366Z

Aleksandri i Madh statujatani edhe ne Athine

ATHINE- Nje statuje gjigante e Aleksandrit te Madh se shpejti do te vendoset edhe ne sheshin e Athines.Sipas mediave maqedonase projekti vjen vetem disa muaj pasi statuja gjigante e Aleksandrit te Madh u vendos ne Shkup por me emrin Ushtari ne kal me qellim shmangien e provokimeve ndaj Athines. Para

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:15.265Z

10 fakte pse Aleksandri i Madh ishte i madh

Aleksandri III, (356-323 para Krishtit), mbreti i Maqedonisë, pas pushtimit të Greqisë nga babai i tij, Filipi II, e shndërroi atë në perandori duke u zgjeruar nga Ballkani në lumin Nil dhe në Himalaje, duke gjunjëzuar me dhjetëra miliona njerëzish përgjatë rrugës. Ashtu si Napoleoni,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:29.638Z

Aleksandri dhe Aristoteli: Mësuesi dhe dishepulli mbret

Carlos Garcia Gual Më i madhi i filozofëve edukon princin e destinuar që të bëhet shumë shpejt më i madhi i pushtuesve: Aristoteli Stagirës, mësues privat i Aleksandrit të Madh të Maqedonisë. Dy figura universale, dy protagonistë absolutë të kohës së tyre, por mbi të gjitha dy burr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:42.703Z

Pasqyra e Berishës është Aleksandri i Serbisë

Share Nga Alban Daci   Pavarësisht nga pamja e tij shpërfillëse, aty nga mesi i vitit 1931 mbreti pranoi se udhëheqja e tij nuk e kishte unifikuar dhe paqtuar vendin. Një seri sulmesh mbi disa qytetarë të nderuar kroatë dhe sidomos vrasja e poshtër e profesorit të mirënjohur zagreb

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama