Rezultate te kerkimit per termin: +Algjeri

Meta: total 704 / total_found 704 / time 0.000 / keyword[0] algjeri / docs[0] 704 / hits[0] 966 /
No Pic available
  • 2017-05-07

ANALIZË Le Pen-Macron, dy vizione radikalisht të ndryshme për botën

Cécile Feuillatre Ata kanë një vizion për botën diametralisht të kundërt, me ide shumë të ndryshme për rolin ndërkombëtar të Francës. Megjithatë, rrallë në fushën e politikës së jashtme, përballja ideologjike është totale mes globalizmit (Emmanuel Macron) dhe sovranitetit (Mar

No Pic available
  • 2017-05-07

GERARD DEPARDIEU / Francezi më i famshëm në botë, kundër të gjithëve

Hollande është një karikaturë e Makiavelit. Une petite merde. Marine Le Pen nuk është një kërcënim; Eshtë thjeshtë një seri dënglash. Por ajo është një kafshë politike. Macron është si e bardha e vezës: nuk di asgjë. Edhe i caktuar nga Attali dhe Hollande, e bardha e vezës vazh

No Pic available
  • 2017-04-10

Federica Mogherini: Jo zgjidhje ushtarake në Siri

Jo zgjidhje ushtarake në Siri. Mënyra e vetme për t’i dhënë fund konfliktit është dialogu politik. Kështu ka deklaruar shefja për Politikë të Jashtme në Bashkimin Europian, Federica Mogherini pas takimit me Ministrin e Jashtëm të Algjerisë gjatë një konference të përbashkët

Përsëri mbi Koletën dhe dashuritë e saj
  • 2017-03-22

Përsëri mbi Koletën dhe dashuritë e saj

Luan Rama «Koleta dhe miket e saj» (Colette et les siens), një libër që sapo është botuar në Paris nga shkrimtarja e njohur dhe akademikja franceze Dominique Bona. Në fakt, Koleta ska rreshtur së ngacmuari fantazinë dhe frymëzimin e shumë autorëve, dhe çështë më interesantja, shumi

No Pic available
  • 2017-03-09

Çfarë ka ndodhur më 9 mars?

1230 – Cari bullgar Ivan Asen II mposht Theodhorin e Epirit në betejën në afërsi të fshatit Klokonic (në Bullgarinë e sotme). Rivaliteti i tyre kishte qenë i hershëm. Principata ose Dhespotati i Epirit ishte themeluar nga Michael Duka Komnenus. Vëllai i tij, Theodor Duka, që erdhi n

No Pic available
  • 2017-02-18

Vranë shqiptarin në stacionin e metrosë në Bruksel, 25 vite burg autorëve

Gjykata Penale e në Bruksel ka dënuar pasditen e së premtes (17 shkurt) me 21 vite burg shtetasin Bilal Haddouche (në foto), i akuzuar për vrasjen e shqiptarit Artur Rifa, 35 vjeç. Krimi është kryer në një stacion metroje më 20 maj të vitit 2013 në Rogier të Brukselit. Ndërkohë, me 4

No Pic available
  • 2017-02-04

Revoltë europiane kundër Donald Trump: Mos u përzje në punët tona

Revoltë europiane kundër Donald Trump: Mos u përzje në punët tona Presidenti francez Hollande ka udhehequr nga Malta kryengritjën kundër homologut të ri amerikan Trump, duke i kërkuar që të mos përzihet në punët e brendshme të funksionimit të familjes europiane. Më i ashpër se Hol