Rezultate te kerkimit per termin: +Ali +Aliu

Total: 727
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:08.741Z

Vdiq veprimtari Ali Aliu – Kelmendi

Në moshën 85 vjeçare ndërroi jetë veprimtari i shquar i çështjes kombëtare, Aliu Aliu-Kelmendi nga Presheva. Ali Aliu ishte pjesëmarrës i Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare që nga viti 1941. Ishte një ndër ekonomistët e parë shqiptarë në Kosovë. Ali Aliu ishte veprimtar në

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:12.533Z

Ali Aliu: Veprimtari të tilla, ogur i mirë për librin

Akademiku Ali Aliu ka qenë i ftuar special i Panairit të Librit "Ulqini ‘09", i cili ka mbërritur në edicionin e nëntë të tij. Njohës i mirë dhe lëvrues i kritikës shqiptare, eseist dhe përkthyes, Ali Aliu u cilësua në takimin promovues të veprës së tij, si një nga njerëzit më

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:12.548Z

Panairi i Ulqinit promovon veprën e akademikut Ali Aliu

Akademiku Ali Aliu, një figurë emblematike në letrat shqipe, simbol i bashkëveprimit në të gjithë hapësirën mbarëshqiptare, nuk kishte si t’i mungonte ditëve të panairit të librit “Ulqin 2009”, një panairi i cili e ka kthyer qytetin buzë Adriatikut në një qytet të librit. I

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:44.528Z

Ali Aliu Don Kishotet e letersise shqiptare

Studiuesi i njohur ka promovuar ne Tirane librin e tij me te ri Don Kishoti shqiptar nje histori ndryshe e letersise shqipe. Nga De Rada deri te shkrimtaret e diteve tona Aliu sjell iluzionet e tyre mbi shtetin kombin gjuhen. I pranishem ne panair studiuesi ben nje analize te zhvillimeve letrare

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:42.203Z

Ali Aliu: Fshehja e kombësisë së shqiptarëve, një mashtrim

Heqja e kombësisë nga të dhënat personale të pasaportave të reja të Maqedonisë konsiderohet një mashtrim nga akademiku Ali Aliu. Ai ka reaguar ashpër dje pas lajmit se autoritetet e Shkupit kanë vendosur që kombësia të mos përfshihet në të dhënat që përmban dokumenti i ri i shtet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:46.558Z

Ali Aliu sjell “Don Kishoti shqiptar”një udhëtim në dy shekuj letërsi

Studiuesi gjezdis në letërsinë e  De Radës, Naim Frashërit, Nolit, Poradecit, Agollit, Kadaresë, Shkrelit, Podrimes, Spahiut e deri tek Eqrem Basha. Ai u jep këtyre autorëve madhështinë e modelit për një letërsi humane, sendërgjuar enkas me një fuqi interpretative, dominuese dhe me k

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:30.262Z

Aliu: Dakord per akademine shqiptare

Anetari i Akademise se Shkencave dhe Arteve te Maqedonise, akademik Ali Aliu ka deklaruar se parimisht eshte dakord qe te diskutohet per idene e themelimit te akademise shqiptare. “Jam i hapur per te diskutuar per kete ceshtje. Jam gati ta perkrah nje nisme te tille per shqiptaret&r

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama