Rezultate te kerkimit per termin: +Allen +Dulles

Meta: total 24 / total_found 24 / time 0.000 / keyword[0] allen / docs[0] 1036 / hits[0] 1840 / keyword[1] dulles / docs[1] 65 / hits[1] 82 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

No Pic available
  • 2017-04-13

Çfarë ka ndodhur më 13 prill?

989 – Beteja e Abidosit: perandori bizantin Basilius II fiton ndaj Bardas Phocas. Perandori kërkoi ndihmë nga princi Vladimir i Kievit, dhe princi kërkoi si shkëmbim konvertimin në të krishterë për vete dhe banorët e tij, duke shënuar fillimin e krishtërimit ortodoks rus. 1870 ̵

No Pic available
  • 2017-01-05

Çfarë ka ndodhur më 5 janar?

1555 – Gjon Buzuku përfundoi veprën e tij që njihet si “Meshari”. E kishte filluar më 20 mars 1554 (viti 2014 shënon 460-vjetorin). Ja si shkruan Buzuku te Pasthënia: Ndë vjetët M.D.L.IV. (1554) njëzet dit ndë mars zuna nfill, e mbarova ndë vjetët një M.D.L.V.(1555) n

No Pic available
  • 2016-11-17

VIDEO/ Miqësia Trump-Putin përmes parodisë

Një video e re humori portretizon Vladimir Putin si liderin e pagabueshëm në lidhjen e tij me Donald Trump. E titulluar Rootin Tootin Putin, klipi nga Allen Dulles tregon miqësinë e veçantë të Putin dhe Presidentit të ri të zgjedhur në SHBA, dhe është bërë virale në internet. Trump

No Pic available
  • 2016-11-16

Miqësia Trump-Putin përmes videos parodi

Një video e re qesharake, që besohet të jetë nga Rusia, portretizon Vladimir Putin si liderin e pagabueshëm në lidhjen e tij me Donald Trump. E titulluar Rootin Tootin Putin, klipi nga Allen Dulles tregon miqësinë e veçantë të Putin dhe Presidentit të ri të zgjedhur në SHBA, dhe ësht

No Pic available
  • 2016-04-13

Histori: Çfarë ka ndodhur më 13 prill?

989 – Beteja e Abidosit: perandori bizantin Basilius II fiton ndaj Bardas Phocas. Perandori kërkoi ndihmë nga princi Vladimir i Kievit, dhe princi kërkoi si shkëmbim konvertimin në të krishterë per vete dhe banorët e tij, duke shënuar fillimin e krishtërimit ortodoks rus. 1870 –

Si i largoi komunistët italianë me paratë e nazistëve
  • 2016-02-20

Si i largoi komunistët italianë me paratë e nazistëve

Themelimi i CIA-s Gjatë shtatë dekadave të fundit ka pasur një numër shumë të madh mitesh rreth kultit të inteligjencës dhe Agjencisë Qendrore të Inteligjencës, e njohur ndryshe si CIA (Central Intelligence Agency). Shpeshherë këto mite e kanë prejardhjen nga mungesa e njohurive