Rezultate te kerkimit per termin: +Allende

Total: 71
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:18.660Z

Isabel Allende: Jam prekur nga H1N1

Shkrimtarja e mirenjohur amerikano-latine Isabel Allende eshte prekur nga virusi i gripit te derrit. Lajmi njoftohet nga nje faqe interneti uruguajane e cila i kishte kerkuar shkrimtares kilene nje interviste por kishte marre nje pergjigje negative nga kjo e fundit me arsyen se ishte e se

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:43.886Z

Interneti pati funksionuar qysh në Kilin e Salvador Allende-s

Histori – Ekonomia e planifikuar edhe në botën kibernetike: thuajse dy dekada para se të shpikej i famshmi “World Wide Web”, një anglez që jetonte në Kilin socialist ndërtoi të parin rrjet kompjuterik në historinë botërore. Sistemi u mbajt i fshehtë, falë Presidentit a

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:43.094Z

Meta: Gati të dorëzoj mandatin dhe të jap jetën si Allende!

Presidenti Ilir Meta, ka deklaruar se është gati të dorëzoj mandatin e Presidentit vetëm që të zgjidhë krizën politike në vend. Nga Pogradeci, ku nodhet për një aktivitet, Meta tha se kriza nuk zgjidhet as me retorikë dhe as me metoda policore. Kriza zgjidhet me dialog dhe metoda serioz

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:55.927Z

Nga Einstein tek Isabel Allende, refugjatët e famshëm të historisë

Histori/Kulturë/8,shtator/ATSH/Përgjatë viteve janë të shumtë intelektualët, muzikantët dhe shkencëtarët që kanë qenë të detyruar të braktisin vendin e tyre për shkak të luftës dhe persekutimeve.Këto ditë është përmendur shpesh rasti i Steve Jobs, themeluesit të Apple, i cili

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:38.483Z

Isabel Allende; Viktimat e diktaturës duan vetëm të vërtetën

Autores kiliane Isabel Allende i takoi të jetonte në një diktaturë dhe ajo nuk është nga ato që ulet dhe sheh për herë të dytë si vjedhin një demokraci. Në biografinë e saj të fundit, “Mi pais inventado: un paseo nostalgico por Chile”, “Atdheu im i rikrijuar: një kalim nostalgj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:43.101Z

DEKLARATAT E METËS DHE GËNJESHTRA E MADHE KILIANE!

Nga Klodian TOMORRI Deklaratat e Presidentit Ilir Meta për vetësakrifikim heroik si Salvador Allende sjellin në Shqipëri një debat, i cili në arenën ndërkombëtare vazhdon prej dekadash. Kush ishte engjëlli dhe djalli i historisë kiliane? Qarqet e majta të propagandës ja kanë dalë të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:06.661Z

Pablo Neruda nuk u helmua

Pablo Neruda nuk është helmuar. Një grup prej 15 ekspertësh kilianë dhe të huaj përfunduan punën 6-mujore në përfundim të së cilës thanë se nuk kanë gjetur asnjë gjurmë helmimi në trupin e tij. Rezultati i publikuar në përfundim të dhjetra testeve të ndërmarra nga grupi i eksp

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama