Rezultate te kerkimit per termin: +Alpet +Shqiptare

Meta: total 396 / total_found 396 / time 0.004 / keyword[0] alpet / docs[0] 1078 / hits[0] 1364 / keyword[1] shqiptare / docs[1] 232587 / hits[1] 457045 /
Gjurmë Shqiptare: Në mbretërinë e natyrës
  • 2017-06-11

Gjurmë Shqiptare: Në mbretërinë e natyrës

Ajo është një krahinë që nuk ndodhet në alpet e Zvicrës, Francës apo Austrisë, por në Shqipëri. Nëse nuk e keni njohur, keni humbur pafundësisht shumë. Zbulojeni në dokumentarin e gazetarit Marin Mema… 10 qershor 2017 (gazeta-Shqip.com)

No Pic available
  • 2017-03-30

Shqipëria, 24 % e vendeve të punës nga turizmi

Shqipëria ka një numër të lartë të punësuarish në turizëm dhe listohet si vendi i tretë në botë që siguron punësim të lartë në këtë sektor, sipas të dhënave të World Travel and Tourism Council (WTTC). Shqipëria vjen si surprizë në vendin e tretë, ku 24 % e vendeve të punë

No Pic available
  • 2017-03-19

Si në filma/ Zvicerania zbulon se është shqiptare, rrëfimi pasi mësoi se ishte adoptuar

Karin Dubler, vetëm kur i ka mbushur 18 vjet ka kuptuar se ajo në fakt kur ka lindur është quajtur Laura Rushiti dhe se prindërit e saj biologjikë janë nga Kosova dhe e kanë dhënë për adoptim pak ditë pas lindjes, transmeton albinfo.ch informacionin e srf.ch. Çifti zviceran Erich dhe Er

Ismail Kadare: Çorapet e bukura të gjyshit
  • 2017-01-28

Ismail Kadare: Çorapet e bukura të gjyshit

Sot shkrimtari i njohur mbush 81 vjec. Ja si e përshkruan ai ditën e lindjes. Shkrimtari I njohur Ismail Kadare mbush sot 81 vjeç. Një nga personazhet më me ndikim jashtë hapësirës shqiptare me veprën e tij. Kadare është padyshim një nga personalitetet më të mëdha shqiptar të shekull

Historia e shqiptares Dora DIstria në Firence
  • 2017-01-01

Historia e shqiptares Dora DIstria në Firence

Në periudhën nga viti 1860 deri në vitin 1888, në Firence, ka jetuar një grua që konsiderohet një nga mendjet më të ndritura e më të zgjuara të Europës e që antropologu Paolo Mantegazza e përshkruante në këtë mënyrë: Një trup i përsosur, e hirshme e me zemër fisnike, me me

Karafil A. Çaushi, përfaqësues i denjë i kulturës bashkëkohore për Tepelenën
  • 2016-11-30

Karafil A. Çaushi, përfaqësues i denjë i kulturës bashkëkohore për Tepelenën

Nga Edmond Ismailati Historia e re e zhvillimit kulturor, sportivë e shoqëror të Tepelenës e Memaliaj është e lidhur ngushtë dhe mban vulën edhe të Karafil Asllan Çaushit, biri i këtij vend. Karafil A.Çaushi u lind më 27 Qershor të vitit 1926 në fshatin Levan të rrethit Tepelenë. Ai

No Pic available
  • 2016-11-23

Tryeza për turizmin, Ambasadori sllovak: Me rëndësi promocioni

Si element thelbësor të zhvillimit të turizmit në Shqipëri, ambasadori i Sllovakisë Milan Ciganik, theksoi promocionin. Sipas tij promovimi i turizmit është një nga shtylla kryesore të sjelljes së zhvillimit ekonomik në vend. Pjesëmarrës në tryezën e rrumbullakët me temë Nxitja e t