Rezultate te kerkimit per termin: +Ambasada +Rumune

Meta: total 96 / total_found 96 / time 0.001 / keyword[0] ambasada / docs[0] 10255 / hits[0] 16120 / keyword[1] rumune / docs[1] 2079 / hits[1] 3152 /
Rumania asistencë Shqipërisë në hapjen dhe zhvillimin e negociatave të anëtarësimit në BE
  • 2015-09-03

Rumania asistencë Shqipërisë në hapjen dhe zhvillimin e negociatave të anëtarësimit në BE

TIRANË, 3 Shtator/ATSH-Gjergji Mima/ - Ambasadori i Shqipërisë në Rumani, Ilir Tepelena, ka zhvilluar një takim me ministrin e Fondeve Evropiane të Rumanisë, Marius Nika.Burime nga ambasada shqiptare në Rumani theksojnë se, gjatë këtij takimi, ministri Nika konfirmoi edhe një herë mbës

Akademia Verore Evropiane e Muzikës bën thirrje për aplikim
  • 2015-06-15

Akademia Verore Evropiane e Muzikës bën thirrje për aplikim

Edicioni i katërt i Akademisë Verore Evropiane të Muzikës do të mbahet në Prishtinë nga data 19 deri më 30 korrik. Akademia Verore Evropiane e Muzikës në Prishtinë - ESMA (European Summer Music Academy in Prishtina) ka shtyrë afatin e thirrjes për aplikim deri më 3 korrik, për studen

Çfarë fshihet pas vizitës së korit kishtar rus në Shqipëri?
  • 2015-06-10

Çfarë fshihet pas vizitës së korit kishtar rus në Shqipëri?

Për shqiptarët, çdo gjë që ka lidhje me Rusinë është për t'u parë me dyshim. Edhe më me dyshim shihet ardhja klandestine e korit kishtar rus, me ftesë personale nga Janullatosi, i cili këndoi në Durrës e Tiranë, veç për nomenklaturën e kryepeshkopit dhe për protokollin

Pranvera e Frankofonisë pushton Shqipërinë
  • 2015-03-19

Pranvera e Frankofonisë pushton Shqipërinë

Sipas Hubert Le Forestier De Quillien, kanë qenë vetë mësuesit e frëngjishtes në këto qytete që janë ofruar me projektet e tyre për t'iu bashkangjitur këtij kalendari. Këtë vit kalendari i aktiviteteve shtrihet në gjithë Shqipërinë. Veç qyteteve, ku Pranvera e Frankofonisë ësht

INTERVISTA Pjesa e fundit Belishova Enveri me denoi kishte frike se i zija vendin
  • 2015-01-21

INTERVISTA Pjesa e fundit Belishova Enveri me denoi kishte frike se i zija vendin

e Marte 20 Janar 20152200 pm p classwp-caption-textLiri BelishovaSSSAbrASSTeksa lidershipi komunist projektonte ne Tirane strategjine e divorcit me Partine Komuniste te BS qe do te finalizohej ne nentorin e vitit 1960 nje vizite zyrtare e nivelit te larte e udheheqjes shqiptare

Si lindi miqësia BRSS-Jugosllavi?!
  • 2014-11-03

Si lindi miqësia BRSS-Jugosllavi?!

Janë thurrur legjenda të shumëta mbi miqësinë serbo-ruse, por kjo miqësi, zyrtarisht është lidhur në Prillin e vitit 1941, kur përmbysja e pushtetit në Beograd I ndryshoi planet e Hitlerit mbi sulmin ndaj BRSS-s. Çfarë ndodhi pas shpalljes ceremonisë së lidhjes së "aleancës" së

Shqiponja me dy koka e 2 Korrikut 1990
  • 2014-07-03

Shqiponja me dy koka e 2 Korrikut 1990

Transmetuar me 03072014 - 0132 Nga Ruben Avxhiubr br 2 Korriku 1990 solli ne Shqiperine komuniste perleshjen e pare masive mes popullit dhe aparatit policor qe mbante ne kembe diktaturenbr Ishte version shqiptar i rrezimit te Murit te Berlinit gati nje v