Rezultate te kerkimit per termin: +Ana +Shkrelit

Meta: total 60 / total_found 60 / time 0.021 / keyword[0] ana / docs[0] 171758 / hits[0] 226810 / keyword[1] shkrelit / docs[1] 415 / hits[1] 688 /
Fortesa e zhdukur e Sarandës në foton e vitit 1892
  • 2016-07-31

Fortesa e zhdukur e Sarandës në foton e vitit 1892

Arkitekti Artan Shkreli i cili mban dhe postin e këshilltarit të Ramës për çështjet e territorit dhe urbanistikës ka postuar në facebook një foto që sipas tij daton në vitin 1892. Në foto, thotë ai, konstatohen rrënojat e një fortese te periudhes otomane në limanin e 40 Shenjtoreve

No Pic available
  • 2016-07-31

Artan Shkreli: Foto e fortesës së Sarandës në vitin 1892, sot e zhdukur

Artan Shkreli, këshilltari i Kryeministrit për Çështjet e Territorit dhe Urbanistikës, ka postuar në rrjetet sociale, një foto nga Saranda e vitit 1892. Sipas përshkrimit të Shkrelit, në këtë foto konstatohen rrënojat e një fortese të periudhës otomane në limanin e 40 Shenjtorëve (

FOTOT/ Rilindja e Shqipërisë, si ndërtohej Tirana gjatë pushtimit fashist
  • 2016-06-29

FOTOT/ Rilindja e Shqipërisë, si ndërtohej Tirana gjatë pushtimit fashist

Nga ndërtimi i stadiumit, prishja e të cilit do të hapte jo pak debate së fundmi, te "Viale del Impero", Shtëpia e Rinisë, Dopo Lavoro-s... e kështu me radhë. Ai do ta quante "Albaniens Wiedergeburt"-"Rilindja e Shqipërisë", por në të vërtetë ishte një lindje. Tirana, që ndërtesa

No Pic available
  • 2016-02-24

RIPËRTËRITJA SHQIPTARE E KOTORRIT

Nga Frrok KRISTAJ Në 20-vjetorin e kalimit në amshim të Imzot Nikë Preles Boka e Kotorrit ishte iliro-arbëro-shqiptare, që më vonë u sllavizua, por që gjithmonë në te kishte shqiptarë. Në këto pjesë edhe sot gjallërojnë antroponimet dhe toponimet që kanë prejardhje shqipe. Në Kot

Ishulli, ose sira qeveritare
  • 2016-02-24

Ishulli, ose sira qeveritare

Nga Balil Gjini* Ishulli i premtuar në Berat nuk duket gjëkundi. Gjini shkruan se ka qenë ndoshta një fanitje e fushatës... Ashtu siç bëjnë prestidigjitatorët që, "fup", kallin majat e gishtave në gojë dhe nxjerrin prej andej pëllumba, shirita, flakë zjarri, ashtu edhe qeveria e re, q

No Pic available
  • 2016-01-07

Trashëgimia e Asgjesuar, Velo: Mentaliteti otoman shkatërrues për popullin tonë

Ylli Rakipi: Ky ishter materiali filmik që kishim përgatitur, dy objekte të rëndësishme, njëra e kohës së fashizmit Hotel Dajti dhe njëra e kohës së diktaturës, piramida. Piramida pothuajse të dyja të asgjësuara, Dajti një denstinacion i patreguar çfarë është, ndërsa piramida nj

Martin Shkreli në 2015, si Sudja dhe Kamberi në 1997?
  • 2015-12-18

Martin Shkreli në 2015, si Sudja dhe Kamberi në 1997?

Nga Ruven Avxhiu Shqiptarët e dinë mirë se sa shkatërruese mund të jenë skemat piramidale. Fonde që mbledhin para por që kanë investime fantazëm, ata që investojnë para të parët marrin përqindje fitimi që në fakt vijnë nga paratë që fusin investitorët e mëvonshëm. Kur nuk a