Rezultate te kerkimit per termin: +Analize

Meta: total 1000 / total_found 4418 / time 0.002 / keyword[0] analize / docs[0] 4418 / hits[0] 5015 /
Alarmi: Shqipëria po plaket, divorcet po shtohen, lindjet po ulen, njerëzit po ikin
  • 2017-06-21

Alarmi: Shqipëria po plaket, divorcet po shtohen, lindjet po ulen, njerëzit po ikin

Popullsia e Shqipërisë, më 1 janar 2017, rezultoi 2.88 milionë, duke shënuar rritje për herë të parë që nga viti 2001. Krahasuar me një vit më parë, popullsia u rrit me 1 mijë banorë. Sipas një analize të INSTAT, më 1 janar 2017, popullsia banuese e Shqipërisë përllogaritet 2.87

No Pic available
  • 2017-06-15

Bllokohet në portin e Durrësit autobusi me 207 kg kanabis në rrota

Goditet një tjetër tentativë e trafikut ndërkombëtar të lëndëve narkotike në Portin e Durrësit. Policia ka sekuestruar 207 kg kanabis në një autobus që kishte si destinacion Italinë. Blutë vunë në pranga drejtuesin e mjetit Jetmir Muçalijaj 43 vjeç, ndërsa shpallën të kërkim p

Durrës, kapen mbi 200 kg kanabis në port; një në pranga
  • 2017-06-15

Durrës, kapen mbi 200 kg kanabis në port; një në pranga

Goditet një tjetër tentativë e trafikut ndërkombëtar të lëndëve narkotike në Portin e Durrësit. Sipas informacioneve policore një sasi prej më shumë se 200 kg kanabis është gjetur dhe sekuestruar në një autobus në portin e Durrësit. Jetmir Muçaliaj, 43 vjeç banues në Tiranë, s

No Pic available
  • 2017-06-01

Artur Zheji: Berisha po përgatitet të thotë mjaft dhe të largohet nga politika

Mirupafshim apo Lamtumirë Doktor Berisha? Nga Artur Zheji/ Me sa duket Berisha, ndryshe nga shumë parashikime dritëshkurtëra, ka bërë një hap të madh pas. Do të jetë sigurisht në Kuvendin e Shqipërisë, por vendi që ka në listën e Tiranës, është fare modest, madje për tu keqardhu

Erjon Papagjoni: Një darkë me Balzakun
  • 2017-05-26

Erjon Papagjoni: Një darkë me Balzakun

Shkrimtari vjen në një rrëfim për librat e zemrës Aktualisht, cilët janë librat që  keni më për zemër?  Mund të vecoj Zorbas, Doni I qetë, një libër që më ka bërë ta lexoj pandërprerë, aq sa u lodha tepër dhe me zuri gjumi në plazh. Tregimet e Cehovit,pa dyshim, sidomos Tre

Pasuri të pajustifikuara; anëtarët e Gjykatës Kushtetuese deklarojnë miliona lekë cash
  • 2017-05-25

Pasuri të pajustifikuara; anëtarët e Gjykatës Kushtetuese deklarojnë miliona lekë cash

Të dhënat e analizuara nga BIRN tregojnë se shtatë nga nëntë anëtarët e Gjykatës Kushtetuese nuk e justifikojnë pasurinë e tyre të paktën në një vit të deklarimit, ndërkohë që vlerat e larta të parave cash ngrenë dyshime mbi burimin e tyre.  Autor: Aleksandra Bogdani | BIRN | 

Misteri: Çfarë i çoi speciet në monogami? Nuk ishte dashuria
  • 2017-05-24

Misteri: Çfarë i çoi speciet në monogami? Nuk ishte dashuria

Listës së mistereve të pazgjidhura të botës i është bashkangjitur prej kohësh pyetja se çfarë i shtyu njerëzit të zhvillonin monogaminë. Përgjigje të reja dhe divergjente në lidhje me monogaminë janë ofruar nga dy studime të reja, secili i panjohur me rezultatet e tjetrit, duke qe