Rezultate te kerkimit per termin: +Andoni

Meta: total 952 / total_found 952 / time 0.000 / keyword[0] andoni / docs[0] 952 / hits[0] 1522 /
Messi i dhuron derbin Barçës dhe kap dy legjenda (Video)
  • 2019-03-31

Messi i dhuron derbin Barçës dhe kap dy legjenda (Video)

Barcelona ka hedhur një hap të rëndësishëm drejt titullit në La Liga pas fitores 2-0 të marrë në derbin e luajtur në shtëpi kundër Espanyol-it. Siç tregohet edhe nga rezultati, skuadra e Valverde-s nuk e ka patur të lehtë të marrë tri pikët sot. Gjithsesi, fati i ka buzëqeshur v

Robert Ndrenika 76 vjeç. Kur interpretonte Qazim Mulletin
  • 2019-01-10

Robert Ndrenika 76 vjeç. Kur interpretonte Qazim Mulletin

Sot Robert Ndrenika një prej ikonave të kinematografisë dhe teatrit shqiptar mbush 76 vjeç. Ai ka lindur më 10 janar të vitit 1942. Roli i tij i parë në kinematografi ka qenë ai i Gjergjit në filmin Oshëtim në bregdet një film i prodhuar më vitin 1966 nën regjinë e Hysen Hakanit. Në

Kriza e librit, shkrimtarët e njohur debatojnë midis tyre
  • 2018-11-16

Kriza e librit, shkrimtarët e njohur debatojnë midis tyre

Lexuesit po i largohen gjithnjë e më shumë librit. Kështu po ndodh në Shqipëri, por si gjithmonë këtu tërmeti është më i fortë. Përse kemi ardhur në këtë situatë? Kjo pyetje u bë objekt i diskutimit gjatë Panairit të Librit, i një konferencë me temë Shkrimtari, tregu dhe komu

Shuhet poeti dhe gazetari Llambro Ruci
  • 2018-07-10

Shuhet poeti dhe gazetari Llambro Ruci

Poeti, gazetari e një prej figurave me kontribut në letërsinë shqipe para viteve 90-të Llambro Ruci është ndarë nga jeta në moshën 72 vjeçare. Lajmin për ndarjen e tij nga jeta e kanë dhënë miqtë shkrimtarë e intelektualë përmes një njoftimi të firmosur nga shumë emra ku shpreh

Burgu kthehet në fshat, banorët dëshmitarë të dhunës së diktaturës
  • 2018-06-01

Burgu kthehet në fshat, banorët dëshmitarë të dhunës së diktaturës

Në Shën Vasil, një fshat i vendosur buzë rrugës nacionale 15 kilometra larg Sarandës, banorët ende jetojnë mes rrënojave dhe kujtimeve të burgut dhe ish-kampit famëkeq të punës gjatë periudhës së regjimit komunist. Shtëpinë e Andon Gjonit në këtë fshat e vizitojnë herë pas h

PIRAMIDA-BIBLIOTEKË, NJË ZGJIDHJE E PËRSOSUR
  • 2018-05-28

PIRAMIDA-BIBLIOTEKË, NJË ZGJIDHJE E PËRSOSUR

Nga: Bajram Peçi Prej disa javësh, një ndër publicistët më në zë që ka sot Shqipëria jonë, Ben Andoni, orvatet të krijojë ndjeshmëri, jo aq tek lexuesi e publiku i gjerë, se sa tek administrata e lartë shtetërore. Jep argumentet, propozon dhe këmbëngul që e ashtuquajtura Piramid

Maks Velo tregon Spaçin e vërtetë: Me burgun kanë mashtruar
  • 2018-01-20

Maks Velo tregon Spaçin e vërtetë: Me burgun kanë mashtruar

Kjo përmbledhje me tregime nën logon e UET Press dhe Mapo Editions , sjell personazhe dhe ngjarje nga kujtimet personale të autorit gjatë viteve të dënimit në burgun e Spaçit. Me një burim të pasur dokumentar, Maks Velo arrin të kthejë në fiction, personazhe nga jeta reale, duke përdor