Rezultate te kerkimit per termin: +Andre +Lhote

Meta: total 3 / total_found 3 / time 0.000 / keyword[0] andre / docs[0] 1651 / hits[0] 1939 / keyword[1] lhote / docs[1] 4 / hits[1] 4 /
Artan Shabani: Sadik Kaceli ështënjë aristokrat i pikturës shqiptare
  • 2014-10-16

Artan Shabani: Sadik Kaceli ështënjë aristokrat i pikturës shqiptare

Artan Shabani,  drejtor i GKA, dha dje paradite një konferencë për shtyp në praninë e të birit të piktorit Buron Kaceli dhe Gëzim Qëndros,  dy kuratorëve të ekspozitës. Pasi përshkroi shkurtimisht krijimtarisë së ar

Buron Kaceli: Vizatimet e panjohura të tim eti
  • 2014-03-25

Buron Kaceli: Vizatimet e panjohura të tim eti

TIRANE-Nudo femrash e meshkujsh, peiz azhe natyrash qetësuese, portrete të trishta të prera nga rrudhat e njëherazi fëmijë ëndërronjës, imazhe të fiksuara në kohë, vizatime besnike fytyrash që përcjellin mesazhe, nga një penel i njohur i artit shqiptar. Një ekspozitë me rreth 75 pun

No Pic available
  • 2008-10-28

Sadik Kaceli i panjohur

Nga Dhurata HamzaiMonografia e studiueses Eli Xoxa “Sadik Kaceli” (1914-2000), një rrëfenjë absolute mbi jetën, veprën, krijimtarinë dhe kohën në të cilën u ngjiz vepra e piktorit të shquar Kaceli, më parë se brendia e veprës, ka mbushur boshllëkun e madh që ekziston në bibliote