Rezultate te kerkimit per termin: +Andreoti

Meta: total 67 / total_found 67 / time 0.000 / keyword[0] andreoti / docs[0] 67 / hits[0] 93 /
No Pic available
  • 2017-04-11

Teuta Hoxha: Si u përjetua vdekja e Enverit më 11 prill 1985

Duke gdhirë mëngjesi i 11 prillit të vitit 1985, Sekretari i Parë i Partisë së Punës së Shqipërisë, Enver Hoxha, praktikisht numri një i shtetit shqiptar, ndërroi jetë në shtëpinë e tij, pas një vdekjeje klinike që kishte patur mëngjesin e 9 prillit.Teuta Hoxha, bashkëshort

Balloja e prangave të shtatorit
  • 2016-09-01

Balloja e prangave të shtatorit

Nga Ylli Pata Ishte gushti i vitit 1992. Prokurori më proaktiv i ekipit Mani Pulite në Prokurorinë e Milanos, Antonio Di Pietro kishte arrestuar sekretarin e Betino Kraksit, ish-kryeministrit socialist, për të cilin ishte hapur opinioni se ishte zemra e sistemit korruptiv. Di Pietro, bashkë

Teuta Hoxha: Sot kam bindjen se ato të 11 prillit 85 ishin lotë të sinqertë
  • 2016-04-12

Teuta Hoxha: Sot kam bindjen se ato të 11 prillit 85 ishin lotë të sinqertë

Megjithëse kanë kaluar 31 vjet nga vdekja e tij, përkrahës të ish diktatorit komunist, Enver Hoxha, kanë bërë edhe sot homazhe tek varri i tij në Sharrë. Enver Hoxha vdiq zyrtarisht në 11 prill 1985. Për disa ishte një diktator gjakatar, për të tjerë, njeriu që rindërtoi Shqip

No Pic available
  • 2016-01-21

Miti i Perëndimit dhe Stalinlandi

Nga Kastriot Kotoni Orteku i mediave të huaja perëndimore me temë nga Shqipëria në këto ditë të ftohta janari për gjoja një shtet që paraqet rrezik islamik për Evropën është në fillimin e tij. Dinamika e politkës evropiane me çështjen e refugjatëve të luftës po projekton një p

INTERVISTA/ Pjetër Arbnori; Të fshehtat e krijimtarisë sime letrare në burg
  • 2016-01-20

INTERVISTA/ Pjetër Arbnori; Të fshehtat e krijimtarisë sime letrare në burg

Intervista ribotohet me rastin e ditëlindjes së të ndjerit Pjetër Arbnori. Ai ka folur për gazetën Tema në këtë intervistë të gjatë, në vitin 2005. Ditët e fundit jeni shfaqur në media me një përkthim. Ndaj të ndalemi pak të letërsia. Thuhet se autorët e mëdhenj janë njer

Besnik Mustafaj: Rama po ndjek rrugën e Berishës. Basha nuk ngjall shpresë
  • 2015-10-20

Besnik Mustafaj: Rama po ndjek rrugën e Berishës. Basha nuk ngjall shpresë

Besnik Mustafaj ka braktisur politikën dhe angazhimet e saj të ankthshme dhe qëndron në oazin e tërheqjes, në Priskë, në periferi të Tiranës. Megjithatë pranon të përgjigjet pyetjeve të Enkel Demit në "Shih programin" në TVSH. Nuk ka nxitimin e aktorit ditor të politikës, pë

Më shumë Gjermani, më shumë Europë
  • 2015-10-10

Më shumë Gjermani, më shumë Europë

BASHKIM ZENELI Sot është 3 tetori, dita e bashkimit të Gjermanisë, dita e festës kombëtare. 25 vjet më parë, të dyja shtetet gjermane realizuan aspiratën dhe ëndrrën e afro pesë dekadave, ëndrrën e popullit gjerman për të jetuar së bashku, në një atdhe, në një shtet, të lirë