Rezultate te kerkimit per termin: +Angela +Merkelit

Meta: total 765 / total_found 765 / time 0.001 / keyword[0] angela / docs[0] 8913 / hits[0] 11636 / keyword[1] merkelit / docs[1] 1054 / hits[1] 1444 /
No Pic available
  • 2017-06-18

Rimëkëmbja befasuese e eurozonës në 2017-ën

Rritja e fortë vendos bazat për betejën brenda BQE-së në lidhje me nxitjen e masave stimuluese Deri vonë, pika në të cilën kanë rënë dakord ekonomistët ishte se SHBA-ja këtë vit do të tejkalojë rivalët e saj në fushën e ekonomisë, e nxitur kryesisht nga stimuli ekonomik i Donald

No Pic available
  • 2017-06-18

HELMUT KOHL / Biri dhe babai i Gjermanisë së re

Çdo gjë ishte e përgatitur, kur ai ishte i ri, për ta bërë Helmut Kohlin një profesionist të mirë të provincës gjermane. Në vend të kësaj, ai u bë një nga gjigandët e politikës botërore. Një histori e normalitetit të angazhimit qytetar, në një vend që zbuloi demokracinë pas

Model suksesi: Angela Merkel
  • 2017-06-11

Model suksesi: Angela Merkel

Gjithnjë e më shpesh, Angela Merkeli emërtohet si liderja e botës së lirë. Por ajo nuk është se e do këtë titull. Ajo që e karakterizon atë nuk janë pretendimet, por pragmatizmi, mendon Kay-Alexander Scholz. Mjeti më i mirë kundër populizmit dhe thjeshtëzimit në politikë është t

MODEL SUKSESI: ANGELA MERKEL
  • 2017-06-11

MODEL SUKSESI: ANGELA MERKEL

Gjithnjë e më shpesh, Angela Merkeli emërtohet si liderja e botës së lirë. Por ajo nuk është se e do këtë titull. Ajo që e karakterizon atë nuk janë pretendimet, por pragmatizmi, mendon Kay-Alexander Scholz. Mjeti më i mirë kundër populizmit dhe thjeshtëzimit në politikë është t

No Pic available
  • 2017-04-29

Merkel do të takojë Putinin; në axhendë Siria dhe Ukraina

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, do të takojë presidentin rus, Vladimir Putin, më 2 maj, në Rusi. Njoftohet se bisedimet do të përqendrohen në luftërat në Siri dhe Ukrainë dhe çështje të tjera. Udhëtimi i Merkelit në qytetin Soçi do të jetë vizita e parë e saj në Rusi në dy v

No Pic available
  • 2017-04-25

Merkel fton vajzën e parë në samitin e G20

Ishte ideja e Angela Merkelit të ftojë Ivanka Trump në samitin e G20-s për gruan. Vajza e presidentit amerikan flet të martën në Berlin si të mbështeten gratë sipërmarrëse. Por çfarë ka menduar kancelarja me këtë ftesë? Vetëm disa orë qëndron Ivanka Trump në Berlin, por sytë

No Pic available
  • 2017-04-23

Nga Rruga e Tretë tek Jeta e Tretë. Pse e majta mund të mbijetojë, vetëm duke arkivuar metodën Piketty

Në fillim Franca. Më pas Anglia. Pastaj Gjermania. Në fund Italia. Eshtë thënë dhe përsëritur, se zgjedhjet politike që do të mbahen në Evropë gjatë muajve të ardhshme, do të na mundësojnë të kuptojnë diçka më shumë mbi të ardhmen e kontinentit tonë dhe nuk ka asnjë dyshim,