Rezultate te kerkimit per termin: +Anton +Harapi

Meta: total 167 / total_found 167 / time 0.000 / keyword[0] anton / docs[0] 3003 / hits[0] 4427 / keyword[1] harapi / docs[1] 316 / hits[1] 484 /
No Pic available
  • 2017-02-19

Çfarë ka ndodhur më 19 shkurt?

356 – Perandori Kostandin II mbyll të gjithë tempujt paganë, duke nxjerrë ligje dhe shpallur dekrete për ndalimin dhe dënimin e çdo praktike fetare, përveç asaj të krishtere. Nga vitet 350, ligjet përcaktonin dënimin me vdekje për ata që kryenin ose merrnin pjesë në adhurimin e

Atdheu dhe shtëpia, Ismail Kadare dhe Luan Starova
  • 2017-02-08

Atdheu dhe shtëpia, Ismail Kadare dhe Luan Starova

Virion Graci Kërkimi i origjinës vetjake ka qenë nga shtysat e forta, dramtike e njerëzore njëkohësht, që i ka vënë shkrimtarët në ballafaqime të gjera me të kaluarën e tyre, me faktet autobiografike, me ndodhitë e ndryshme mbresëlënëse e vendimtare. Për një pjesë shkrimtarësh,

Prof. Stavro Skëndi, shqiptari i madh i Amerikës
  • 2016-11-05

Prof. Stavro Skëndi, shqiptari i madh i Amerikës

Nga Vangjel SIMAKU Arshi PIPA: “Shqipëria ka nxjerrë gjeneralë dhe burra shteti, por tepër rrallë dijetarë të njohur botërisht. Profesor Stavro Skëndi hyn ndër këta të rrallët.” Prof. Sami Repishti: Prof. Stavro Skendi, Dekan i shkollës së albanologjisë”. Shekulli

PROFIL/ Kush janë 63 martirët e klerit katolik të masakruar në 1944-1949 nga regjimi komunist?
  • 2016-11-05

PROFIL/ Kush janë 63 martirët e klerit katolik të masakruar në 1944-1949 nga regjimi komunist?

63 martirët e klerit katolik shqiptar të masakruar nga komunistët në vitet 1944-1989 Nga Kastriot Dervishi Në një ditë të shënuar si kjo e nderimit të klerikëve katolikë të masakruar nga regjimi komunist, nga studimet e mia, po bëj publike listën që do gjeni më poshtë. Në përc

No Pic available
  • 2016-10-21

Ernest Troshani: Feçorr Shehu donte të më digjte të gjallë. Jam lutur për Enverin

Kardinal Ernest Troshani vjen  në një rrëfim për gazetarin Roland Qafoku në mbrëmjen e  20 tetorit në emisionin Debati në Channel One për të treguar për vuajtjet, burgun në Spaç, kush  e spiunoi. Për të ardhur në ditët e sotme  dhe për të treguar për gëzimin më të madh kur

No Pic available
  • 2016-10-03

Dokumenti i rrallë: A flirtoi Gjergj Fishta me pushtuesit fashistë?

Nga Nasho  Jorgaqi Për fat të keq, kleri katolik shqiptar, që trashëgoi një traditë të shkëlqyer në historinë tonë kombëtare, në prag dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore nuk u gjend me ato forca  që u hodhën në luftë kundër pushtuesve fashistë. Përkundrazi, kleri katolik, n

No Pic available
  • 2016-07-22

Mbi harmoninë e marrëdhënieve fetare në Shqipëri

Nga Melsi Labi* Marrëdhëniet ndërmjet komuniteteve fetare në Shqipëri kanë qenë historikisht miqësore dhe tolerante. Shoqëria shqiptare është tërësisht laike dhe krenohet me marrëdhëniet e shkëlqyera ndërfetare që ekzistojnë në vend. Në një shoqëri pluraliste është e natyrsh