Rezultate te kerkimit per termin: +Arabe

Total: 9259
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.293Z

Premtimet arabe

Përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës kanë pritur të hënën Ambasadorin e Emirateve të Bashkuara Arabe në Turqi, jorezident për Kosovë, Khalid Khalifa A. Rashed Al-Mualla, me ç’rast ky i fundit përveç dorëzimit të letrave kredenciale, ka dhënë përkrahje të plotë edhe për

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:39.282Z

Kosova dhe shtetet arabe

Ne në shumë aspekte kemi interesa të mëdha për atë që ka ndodhur në 20 vitet e fundit në Ballkan dhe atë që iu ka ndodhur myslimanëve në Bosnjë, Shqipëri, Kosovë dhe në pjesët e tjera të ish-Jugosllavisë. Unë kam planifikuar para shumë kohësh që të vij në Kosovë** pas vi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:45.005Z

Liga Arabe pezullon Sirinë

Liga Arabe ka pezulluar Sirinë nga çdo aktivitet, duke nisur nga 16 nëntori. Damasku nuk mund të marrë pjesë në asnjë aktivitet të organizatës së madhe arabe përsa kohë nuk i ka dhënë fund shtypjes së protestave në vend. Lajmin e ka dhënë ministri i jashtëm i Katarit, vend i cili

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.873Z

Harta gjenetike arabe

Studiuesit arab, kan nisur nj studim mbi 100 persona me qllim zbulimin e veorive t ktij populli duke u vn gjithashtu n krkim t origjins dhe t prcaktimit t disa smundjeve. Sipas t prditshmes, Arab News, mendohet q studimi do t prfundoj brenda vitit 2010. N konsulenc t shkenctarve arabi kan mbrritur e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:52.565Z

Berisha: Pranvera Arabe, model demokracie. Shqipëria do ndikojë për demokratizimin e vendeve arabe

Share Kryeministri Berisha ka pritur gjatë ditës së sotme  Luca Volonte, senator italian dhe President i Grupit të Partive Popullore Evropiane në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës. Gjatë takimit, kryeministri Berisha e falenderoi z. Volonte për vizit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:37.307Z

Interpretimi i Pranverës Arabe

Konferenca Pranvera arabe merr përsipër të sjellë në një rreth akademik shqiptar diskutimi mbi zhvillimet e sotme në botën arabe, revolucionet që sollën përmbysjen e diktatorëve jetëgjatë por ngritën shumë dilema për demokracitë e reja. Qendra e Studimeve Albanologjike nëpërmjet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:01.766Z

Turqia dhe Pranvera arabe

27-05-2011 / Nga Ibrahim Kalin Derisa Pranvera arabe është duke hyrë në muajin e katërt, para saj paraqiten si sfida, ashtu edhe mundësi. Me gjithë zmbrapsjet në Libi, Jemen dhe Siri, vala e demokracisë tashmë ka filluar të ndryshojë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama