Rezultate te kerkimit per termin: +Argjila

Meta: total 37 / total_found 37 / time 0.000 / keyword[0] argjila / docs[0] 37 / hits[0] 53 /
Nga bari tek gjaku, produktet që nënat kanë ngrënë kur ishin shtatzënë
  • 2016-10-04

Nga bari tek gjaku, produktet që nënat kanë ngrënë kur ishin shtatzënë

Nënat kanë treguar në portalin Reddit disa nga dëshirat e tyre të çuditshme që kanë konsumuar në kohën kur kanë qenë shtatzënë. Krahas dëshirave të tyre të zakonshme që tregojnë nënat, si turshitë, limonët, ëmbëlsirat e të tjera; ka pasur edhe nga ato që kërkuan të hanin

Qeveria ndan mjetet për renovimin e Stadiumit Adem Jashari në Mitrovicë
  • 2016-06-24

Qeveria ndan mjetet për renovimin e Stadiumit Adem Jashari në Mitrovicë

Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga kryeministri Isa Mustafa, ka zhvilluar mbledhjen e rregullt, në të cilën ka miratuar koncept dokumentin për Transportin Rrugor, ndarjen e mjeteve për renovimin e Stadiumit "Adem Jashari" në Mitrovicë dhe ka trajtuar vendimin për masën lidh

GAP: Prodhuesit e materialit ndërtimor me bazë nga argjila nuk janë pa probleme
  • 2016-03-26

GAP: Prodhuesit e materialit ndërtimor me bazë nga argjila nuk janë pa probleme

Sektori i materialit ndërtimor me bazë argjile që mbulojnë deri në 80 % të kërkesës, aktualisht ka të punësuar rreth 850 punonjës, në tetë fabrika prodhuese në territorin e Kosovës. Kjo e dhënë u dëgjua në debatin që Instituti GAP sot e ka mbajtur lidhur me gjendjen e prodhuesve

Argjila blu: të gjitha përdorimet kozmetike
  • 2016-02-09

Argjila blu: të gjitha përdorimet kozmetike

Argjila blu është më pak e njohur sesa varietetet e saj të tjera, por ajo krijon mundësi të shumta kozmetike. A jeni kureshtar t’i zbuloni të gjitha? Argjila blu përdoret thuajse në çdo fushë të bukurisë. Kjo lloj argjile, shumë e rrallë, është e pasur me plot veti, sido

Akt evolucioni: po i largohet a po i afrohet vetes njeriu?
  • 2015-04-22

Akt evolucioni: po i largohet a po i afrohet vetes njeriu?

Nga Atjon Zhiti Konflikti i individit me botën sociale, ku ai jeton, në vetvete është një akt evolucioni që fillon nga teo-gjeneza deri në fundin e pafundmë të kohërave. Individi gjithnjë është munduar të përshtatet me botën, të përkufizohet, pra të humbë liri natyrale të vetes

Rosario Mele, letra të djegura në art
  • 2015-04-06

Rosario Mele, letra të djegura në art

Ekspozita, e cila çelet sot në mbrëmje në mjediset e Galerisë FAb, do të qëndrojë e hapur për publikun deri më 13 prill. Vjen në Tiranë ekspozita personale e artistit italian, Rosario Mele. Piktor, skulptor dhe grafist, surrealisti e komunikon artin përmes formave dhe teknikave të p

Gjurmë mëkatare në (për) të ardhmen e Tokës
  • 2014-07-19

Gjurmë mëkatare në (për) të ardhmen e Tokës

Nga Kopi Kyçyku Jetojmë në një erë të re gjeologjike, që veçorizohet nga impakti ynë mbi planetin Tokë, çka bëri të mundur që gjatë shekullit të fundit tia ndryshojmë faqen. Veprimtaritë tona ushtrojnë një ndikim aq të fuqishëm saqë vërtet mund të bëhet fjalë për një er