Rezultate te kerkimit per termin: +Arkeologji

Total: 318
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:25.808Z

'Eqerem Çabej', për herë të parë, master në arkeologji

GJIROKASTËR- Për herë të parë në historinë 40-vjeçare të tij, në universitetin "Eqrem Çabej" të qytetit të Gjirokastrës do të nisë cikli i dytë i studimeve në nivelin master për profilin arkeologji e administrim të pasurive arkeologjike. Bashkëpunimi disa vjeçar ndërmjet këti

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:42.963Z

Kemi qenë frankofonë në arkeologji!

Për herë të parë, arkeologia shqiptare pajiset me një monografi të përshtatur në anglisht. Deri tani shumë prej studimeve monografi, që zbardhin periudhat e ndryshme të historisë në Shqipëri janë përshtatur më së shumti në gjuhën franceze, por tanimë ky dimension zgjerohet edhe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:47.396Z

Kërkimi i traditave evropiane jo si arkeologji

Artan Fuga Eshtë thënë me të drejtë se ne e ndërtojmë identitetin tonë kulturor, domethënë ne themi se cilët jemi ne vetë, nëpërmjet një përpjekje të mundimshme për të kërkuar rrënjët tona evropiane në histori, rrënjë të një natyre të ndryshme, fetare, shkencore, pol

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:32.250Z

Ceka: Edhe unë do ikja nga Shqipëria. Korrupsion kudo, edhe në arkeologji

Neritan Ceka, arkeologu i njohur dhe jo vetëm, i cili gjatë karrierës së tij ka mbajtur dhe postin e ministrit të Brendshëm por dhe është ulur në karrigen e deputetit foli hapur në emisionin “Arena” nga Dritan Hila në Ora News mbrëmjen e djeshme. A do të largohej ai nga Shqi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:09.303Z

Filologjiku, doktoratura në Histori dhe Gjeografi

Universitetet. Qeveria miraton 30 doktoratura në degën e Gjeografisë dhe 90 doktoratura për degën e Historisë Gjatë mbledhjes së djeshme Këshilli i Ministrave ka miratuar çeljen e ciklit të tretë të studimeve në fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë përkatësisht në deg

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:00.900Z

Shtyhen masterat, ka shumë kërkesa, do të nisim në 14 tetor

Fakulteti më i preferuar për të ndjekur studimet master mbetet ai i Histori Filologjisë, me programet për marrëdhënie ndërkombëtare, arkeologji dhe trashëgimi kulturore, histori, gazetari. Dekani i këtij fakulteti Shezai Rrokaj thotë se si pasojë e kërkesave të larta , por edhe sezoni

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:56.112Z

Arkeologji, zbulohet familja 4600 vjeçare

Gjermani-Një varr 4600-vjeçar që përmban eshtrat e dy të rriturve dhe fëmijëve të tyre jep provat më të hershme se edhe fiset parahistorike i vinin rëndësi unitetit të familjes, deklaruan sot shkencëtarët. Ky varr është zbuluar në Gjermani dhe studiuesit kanë provuar përmes

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama