Rezultate te kerkimit per termin: +Arkivave

Meta: total 1000 / total_found 1336 / time 0.000 / keyword[0] arkivave / docs[0] 1336 / hits[0] 1893 /
Shpëtohen 118 bobina filmike
  • 2017-06-02

Shpëtohen 118 bobina filmike

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave nënshkroi një marrëveshje me Arkivin Qëndror të Filmit për Digjitalizimin të gjitha materialeve në format filmi që gjenden në Arkivin Qendror të Shtetit, një pjesë e tyre nuk janë parë kurrë. Drejtori i Përgjithshëm i Arkivave Ardit Bido cilëso

No Pic available
  • 2017-05-12

Mblidhen arkivistët e trevave: Të shkruajmë drejt historinë

Arkivistët e trevave shqipfolëse, Kosovë, Shqipëri e Maqedoni u mblodhën në konferencës ndërkombëtare të arkivistikës me qëllim forcimin e bashkëpunimit për të shkruar drejt historinë shqiptare për të ardhmen. Roli i arkivës, evidentimi i dokumenteve dhe shfrytëzimi i tyre në t

No Pic available
  • 2017-05-05

Dosjet e komunizmit, një pjesë janë zhdukur, por jo gjurmët e tyre!

Dokumentat e ish-regjimit që gjenden në arkivat e shtetit do ti dorëzohen autoritetit të hapjeve të dosjeve me qëllim që procesi të zbardhë të vërtetat e krimeve dhe bashkëpunëtorët e regjimit. Përmes një marrëveshjeve drejtori i përgjithshëm i arkivave Ardit Bido me drejtuese e a

Zhvendosen dokumentet e Sigurimit të Shtetit
  • 2017-05-05

Zhvendosen dokumentet e Sigurimit të Shtetit

Drejtoria e Përgjithshmë e Arkivave të Shtetit dhe Autoriteti Për Informimin mbi Dokumentetet e Ish Sigurimit të Shtetit nënshkruan sot një marrëveshje për bashkëpunim mbi kalimin e fondit të ish sigurimit të Shtetit nën administrimin e Autoritetit Për Informimin mbi Dokumentetet e Ish

Dhurohet arkivi personal i Lasgush Poradecit
  • 2017-05-02

Dhurohet arkivi personal i Lasgush Poradecit

19.308 fletë dorëshkrime, 8.562 fletë shtypshkrime dhe 3.662 fletë gazetash nga arkivi personal i poetit Lasgush Poradeci i janë dhuruar Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave. Ceremonia e dorëzimit të kësaj pjese të vyer nga trashëgimia e lënë pas nga poeti, u realizua dje në ambi

Reforma territoriale, Çuçi: Në 3 vite transformuam qeverisjen vendore, decentralizimi, intrumenti i duhur
  • 2017-03-14

Reforma territoriale, Çuçi: Në 3 vite transformuam qeverisjen vendore, decentralizimi, intrumenti i duhur

Zbatimi i reformës së re administrative-territoriale ka kursyer gati 10 milionë dollarë, ka ulur shpenzimet operative me 3 milion dollarë, ndërkohë që janë decentralizuar edhe 5 shërbime. Por ky është vetëm një pjesë e bilancit të kësaj reforme, në vitin e parë të zbatimit të sa

Zbulohet dokumenti i Sigurimit/ Nga Shqipëria bëhej trafik kokaine që në 1989-ën
  • 2017-03-06

Zbulohet dokumenti i Sigurimit/ Nga Shqipëria bëhej trafik kokaine që në 1989-ën

Ish-drejtori i arkivave Kastriot Dervishi ka publikuar një dokument interesant, ai sjell një raportim të një gazete belge që i është komunikuar ministrit të brendshëm të kohës Simon Stefani. Sipas këtij shkrimi të botuar në Journal de Geneve është zbuluar një anije me cigare kon