Rezultate te kerkimit per termin: +Ars

Meta: total 110 / total_found 110 / time 0.000 / keyword[0] ars / docs[0] 110 / hits[0] 146 /
No Pic available
  • 2016-12-28

Njihuni me 12 trajnerët më të mirë në botë

Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS) ka publikuar si për çdo vit klasifikimin e trajnerëve më të mirë në botë për klube. Surpriza nuk mund të ketë, sepse në 365 ditët e 2016-s të gjithë e dinë se kush kanë qenë strategët më të mëdhenj në

Majakovski, rrëfimi para vetëvrasjes
  • 2016-12-22

Majakovski, rrëfimi para vetëvrasjes

Zonja Gaviola nuk mund ta mendonte se ato çfarë i thoshte djaloshi i çuditshëm shpesh për të, tek dera përbri, i kishte të vërteta. Teksa ajo shkoi ti çonte dy paketa cigare, pasi ai gjithnjë mbetej pa cigare, ai do ti tregonte se ishte gati të vriste veten. Ndjehej i rrënuar, me flokë

Gjenden libra të bërë me lëkurë njeriu |FOTO
  • 2016-10-04

Gjenden libra të bërë me lëkurë njeriu |FOTO

Transmetuar më 03.10.2016 - 18:08 Në Harvard, ruhen libra që dyshohet se janë bërë nga lëkura e njeriut. Disa kohë më parë, janë gjetur disa publikime, që edhe më një shikim të parë shfaqen me kopertina të

Këshillat e dëshpëruara të Houellebecq
  • 2016-07-28

Këshillat e dëshpëruara të Houellebecq

Përmbledhja e plotë e poezive të Michel Houellebecq "Jeta është e rrallë" hapet me një vepër të veçantë didaktike, një metodë siç e përcakton vetë autori, me titull "Të mbijetosh". Është një gjini jo shumë e praktikuar në kohën tonë, por që mund të mburret me të parët ta

Realizmi socialist në muzikën shqiptare
  • 2016-06-29

Realizmi socialist në muzikën shqiptare

Në një artikull të vitit 1996 (Gazeta Drita), prof. dr. Zana Shuteriqi, e përkufizon realizmin socialist si Metodë që nuk ishte metodë. Duke cituar një thënie të Milan Kunderës, i cili e konsideron muzikën zyrtare të ish-Bashkimit Sovjetik, si një ruajtje artificiale e romantiz

Vepra e kompozitorit Memli Kelmendi edhe në Stamboll e Ankara
  • 2016-02-18

Vepra e kompozitorit Memli Kelmendi edhe në Stamboll e Ankara

Vepra korale "Agnus Dei", e kompozitorit Memli Kelmendi, do të interpretohet në dy qytete të mëdha të Turqisë. "Agnus Dei" do të prezantohet në Stamboll, në sallën e njohur koncertale "Baglarbas? Kültür ve Kongre Merkezi'nde", më 22 shkurt dhe në Ankara, më 27 shkurt në "Gazi Ünive

Hilë Mosi, poeti që u bë drejtor policie dhe një konflikt i tij me At Gjergj Fishtën
  • 2016-01-14

Hilë Mosi, poeti që u bë drejtor policie dhe një konflikt i tij me At Gjergj Fishtën

Historia e patriotit Hilë Mosi, poeti që ishte drejtor policie dhe ministër Nga Hilë Lushaku* Burri i madh i kombit shqiptar, i pakursyeshmi për shqiptarinë, Hilë Mosi, u lind në Shkodër më 22 prill 1885 (një burim i dytë shënon vitin 1883). Mësimet e para i mori në shkollën teknike