Rezultate te kerkimit per termin: +Arsimi

Meta: total 1000 / total_found 7160 / time 0.003 / keyword[0] arsimi / docs[0] 7160 / hits[0] 10267 /
Shqipëria ka bërë progres!, Spahiu i përgjigjet Sorecas
  • 2019-03-26

Shqipëria ka bërë progres!, Spahiu i përgjigjet Sorecas

Ish-deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, duke renditur sektorët më të rëndësishëm në vend me një problematikë të thellë, i ka kthyer përgjigje ambasadorit të BE-së, Luigi Soreca. Në një deklaratë në rrjetet sociale, Soreca tha që Shqipëria ka bërë përparim të konsiderueshëm

Grupi i ri i PD, Murrizi si kryetar opozite: Do e krijojmë ne! Gjiknuri e fton në bisedime
  • 2019-03-26

Grupi i ri i PD, Murrizi si kryetar opozite: Do e krijojmë ne! Gjiknuri e fton në bisedime

Myslim Murrizi, njëri nga dy deputetët demokratë që nuk iu bind vendimit për lënien e mandatit, në një intervistë për Top Channel tregon hapin e radhës që do të hedhë bashkë me të tjerë deputetë demokratë që zunë karriget bosh të kolegëve të tyre dhe planet për ndryshimin e

Nëse dëshiron të jesh i lumtur, jeto në Finlandë
  • 2019-03-22

Nëse dëshiron të jesh i lumtur, jeto në Finlandë

Finlanda është klasifikuar si vendi më i lumtur në botë për të dytin vit radhas, në një raport të ri të Kombeve të Bashkuara. Edhe vendet e tjera nordike, si edhe Hollanda, Zvicra, Kanadaja, Zelanda e Re dhe Austria hynë në 10 vendet më të lumtura në anketën ku u përfshinë 156 ve

Qeveria e Princ Vidit dhe Protokolli i Korfuzit
  • 2019-03-15

Qeveria e Princ Vidit dhe Protokolli i Korfuzit

Sipas vendimeve të Konferencës së Ambasadorëve në Londër, në 29 korrik të vitit 1913 Fuqitë e Mëdha, caktuan si Princ të Shqipërisë gjermanin, Vihlelm Vidin. Në këto rrethana, qeveria e Ismail Qemalit dha dorëheqjen në datën 22 janar 1914, ndërkohë që po kështu veproi në marr

Kryemadhi: Asnjë hap pas, do ta bëjmë Shqipërinë shtëpinë e shqiptarëve
  • 2019-03-07

Kryemadhi: Asnjë hap pas, do ta bëjmë Shqipërinë shtëpinë e shqiptarëve

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka uruar mësuesit me rastin e festës së 7-marsit. Kryemadhi thekson se arsimi është e ardhmja, duke shtuar se nuk do të tërhiqet derisa Shqipëria të bëhet shtëpia e shqiptarëve. Gëzuar 7-Marsin mësueseve tona që me dashuri dhe sakrifica mësojnë

Spahiu: Gëzuar 7-Marsin, me arsimin më të nënfinancuar në Europë!
  • 2019-03-07

Spahiu: Gëzuar 7-Marsin, me arsimin më të nënfinancuar në Europë!

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu ka ngritur shqetësimin në lidhje me arsimin në Shqipërinë dhe buxhetin e pakët të ofruar për këtë sistem. Nëpërmjet një postimi në Facebook, Spahiu thekson se arsimi në Shqipëri është sektori më i nënfinancuar në Europë. Ai jep të shifra,

Faik Konica: Si i erdhi fundi Shqipërisë së Zogut
  • 2019-02-11

Faik Konica: Si i erdhi fundi Shqipërisë së Zogut

Është interesante sesi Faik Konica përshkruan fundin e pushtetit të Ahmet Zogut. Në dorëshkrimet e tij të gjetura në arkivin e Vatrës, mënyra sesi ai e gjykon këtë periudhë është ndër më gjykimet realiste. Shqiponline po boton këndvështrimin e Konicës për këtë periudhë të hi