Rezultate te kerkimit per termin: +Artistve

Meta: total 80 / total_found 80 / time 0.000 / keyword[0] artistve / docs[0] 80 / hits[0] 135 /
Nj Sallon dedikuar artistve t rinj bashkëkohorë shqiptarë në Muzeun Historik Kombëtar
  • 2015-11-01

Nj Sallon dedikuar artistve t rinj bashkëkohorë shqiptarë në Muzeun Historik Kombëtar

-I pranishëm, Kryeministri Edi Rama-TIRANË, 31 Tetor / ATSH- Klajdi Musabelliu / - Në ceremoninë e hapjes së Sallonit të Artit Bashkëkohor, sot në mbrëmje në Muzeun Historik Kombëtar, nderonin me praninë e tyre Kryeministri i vendit Edi Rama, Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, Ministr

No Pic available
  • 2010-09-01

Prinzhorn dhe muzeu i parë i çmendurisë

Psikologu Sheldon Litt, me teoritë e tij të mbështetura tek psikologjia kulturore, argumenton se arti nuk është neurozë A sht vepr arti, arti i t rregulluarve? A ndikon rregullimi psikik n destinacionin e veprs s pikturs? A sht komunikuese vepra e artistit t smur? Kto jan nj

No Pic available
  • 2010-08-31

Kinema & komunizëm

Një histori tjetër evropiane: industria kinematografike dhe protagonistët e saj në Ballkanin e viteve 70 dhe deri sot, ka qenë titulli i projektit ku ka bashkëpunuar revista Përpjekja me Observatorin e Ballkanit, me seli në Rovereto të Italisë. Nj histori tjetr evropia

No Pic available
  • 2010-08-31

Gjon Mili nis në Prishtinë

Konkursi N ekspozitn ndrkombtare fotografike me 74 konkurrent, 7 jan nga Shqipria Nis n Prishtin ekspozita ndrkombtare e fotografis “Gjon Mili”. Ekspozita, e cila organizohet nga Galeria e Arteve t Kosovs, do t pres kt vit plot 74 konkurrent nga vende t ndryshme t bots. Shtat prej tyre,

No Pic available
  • 2010-08-30

Jan Harlan dhe Henning Lohner

Leksione kinemaje me t rinjt n Durrs Nisi zyrtarisht dje n Durrs nata e par e Festivalit Ndrkombtar Veror t Filmit n Durrs. N ceremonin e hapjes, e cila u zhvillua n mbrmje n Amfiteatrin Romak, u nderuan me mimin e karriers Bekim Fehmiu, Dhimitr Xhuvani, Agim Qirjaqi e Tinka Kurti. Mbrmja vijoi me s

No Pic available
  • 2010-08-23

Muzika dhe rregullat që nuk ndryshojnë

Muzika mbart origjinalitet dhe individualitet, megjithat tek ajo jan prezente gjithnj klishet e vjetra, rregulla t cilat paraqiten pothuajse periodikisht. do interpretues lavdrohet pr individualitetin dhe risin e krijuar nn ndikimin e pakt t mjeshtrve q shnuan rritjen e tyre. Pr shembull, n skenn am

No Pic available
  • 2010-08-22

Nobel për Paqe, PE ka propozuar një piktor të Kosovës

Artet pamore/ Intervistë ekskluzive me piktorin nga Kosova, Jetullah Haliti Si gjith shqiptart e Kosovs, edhe piktori Jetullah Haliti nuk mund t bj prjashtim; e lavdron shum veten, nxjerr vetm vlera nga vetja, kmbngul q t dalin n pah sukseset, tregon se si u b i njohur n Evrop, s