Rezultate te kerkimit per termin: +Artisti +Pamor

Total: 255
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:13.333Z

Këndvështrime të reja mbi artin pamor në Shqipëri, tema e cikleve të seminareve të GKA-së

TIRANË, 10 Nëntor / ATSH- Klajdi Musabelliu / - "Këndvështrime të reja mbi artin pamor në Shqipëri" titullohet cikli i seminareve artistike që Galeria Kombëtare e Arteve do do të mbajë përgjatë 4 datave, 13 nëntor(ora 12:00), 19 nëntor (ora 15:30), 26 nëntor dhe 3 dhjetor ora 15:30 n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:57.947Z

Kendveshtrimet mbi ecurine e artit pamor

Të vakta duken shpresat që arti pamor shqiptar të mund të shkëputet rrënjësisht nga realizmi socialist, ku në fokus të çdo gjëje ishte modeli. Këtë e dëshmojnë edhe vizatimet e viteve '60 - '80", pjesë e  Fon

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:48.589Z

Çelet sipari i edicionit të 16-të të konkursit pamor Onufri

Ne ndjekje te deshirave dhe deshmive eshte celur sipari i edicionit te 16-te te konkursit pamor Onufri. Nuk ka patur nje teme te caktuar por pergjigja e artisteve shqiptare ndaj fteses se kuratorit Parid Teferici ka qene mjaft pozitive duke pare pjesemarrjen e tyre te gjere dhe me prurje mjaft inter

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:56.314Z

Artisti rievokon kohën e kërkesës për ndryshim kulturor

Përveç zgjedhjes së një grupi të njohur, ekspozita personale që Artan Shabani ka hapur në galerinë italiane të artit, “Alexander Alvarez”, “The Beatles Yeah! Yeah! Yeah”, ka një tjetër të veçantë. Shabani piktor prezantohet me një përqasje të tij ndaj fotografisë dhe instil

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:02.863Z

Mesazhi nga Venecia Arti pamor shqiptar ska me vetem tre emra pionieresh

shte nga Bienalet me te bukura qe kam pare. E bukur per nje Bienale nenkupton e bukur per ndjenjen dionisiake ku arsyeja ia le vendin kreativitetit lirise frymemarrjes. Shqiperise i vlen shume kjo pjesemarrje apo ne Documenta ne Kasel. Komisari i pavijonit shqiptar ne Bienalen e Venecias 4 qershor

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:02.343Z

Ardian Paci në Bienalen Artes Mundi

Tiranë, 18 mars, NOA Ka mbaruar faza e selektimit të pjesëmarrësve në Bienalen Artes Mundi, që do të zhvillohet në qytetin e Cardifit. Mes tetë artistëve të artit pamor bëhet me dije edhe emri i të mirënjohurit, Ardian Paci. Të nominuarit janë përzgjedhur pas një selektimi të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:02.032Z

Çështja "Paskali", reagon GKA

19/03/2005  Në një njoftim për shtyp, Galeria Kombëtare e Arteve ka reagur në lidhje me deklarimet e bëra nga vajza e skulptorit Odise Paskali, një javë më parë, gjatë ceremonisë së dhënies së titullit "Nderi i Kombit" Odise Paskalit, titull i akorduar nga Presidenti i Repub

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama