Rezultate te kerkimit per termin: +Ashts

Meta: total 8 / total_found 8 / time 0.000 / keyword[0] ashts / docs[0] 8 / hits[0] 13 /
No Pic available
  • 2010-06-23

Pranverë dhe verë shprese ekonomike

Kaluam nj dimr t vshtir ekonomik. N muajt tetor-dhjetor 2009, ekonomia shqiptare u ndal, nuk u rrit m. Pasojat e krizs s prbotshme financiare dhe ekonomike u ndien m fort. U rrit disi numri i t papunve. Megjithat, industria m e prekur, ajo q punson 90 mij vet, industria e prodhimit t materialeve t

No Pic available
  • 2010-06-13

Energjia, familjarët do të zgjedhin vetë kompaninë furnizuese

Leonard Beqiri, zëvendësministri i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, tregon sfidat energjetike Nse Shqipria do t shfrytzonte gjith kapacitetin hidrik t saj, pr t prodhuar energji elektrike, por edhe burimet alternative, vendi yn do t prodhonte rreth 16-18 miliard kilovat/or

No Pic available
  • 2010-05-28

Beqiri: Koncesionet, 98 kontrata me vlerë investimi 244 miliardë lekë

Privatët, interesim në rritje për kontrata koncesionare Projektet pr ndrtimin e veprave energjetike me koncesione, q jan miratuar dhe disa prej tyre jan n zbatim, do t rrisin prodhimin e energjis me rreth 1055 MW. Ligji pr koncesionet ka mundsuar miratimin e afro 100 kontratave

No Pic available
  • 2010-05-07

Prifti: Do ta kthejmë Shqipërinë në superfuqi rajonale të energjisë së rinovueshme

Investitort e huaj jan ftuar nga ministri Prifti t vijn dhe t investojn n Shqipri n sektorin energjetik shqiptar, pasi vendi yn pritet t kthehet n nj superfuqi rajonale t energjis s rinovueshme. Siguria e furnizimit me energji elektrike sht prioritet absolut i qeveris shqiptare.

No Pic available
  • 2010-04-05

Rizgjimi i një ekonomie të përfolur

Ekonomia shqiptare nga shum studiues sht par muajt e fundit si nj struktur shum problematike, madje nga disa, n prag katastrofe. Duke ln mnjan pasionet dhe syzet politike, pa dyshim ekonomia jon prballet me vshtirsi t shumta. Buxheti i shtetit duket i detyruar t tkurret. Ka ngrir 25 miliard lek (r

No Pic available
  • 2010-03-04

Nis këtë muaj puna në HECin e Ashtës

Kompania austriake Verbund do t filloj brenda ktij muaji, punn pr ndrtimin e Hidrocentraltit t Ashts n Bushat. Pr Ministrin e Ekonomis Dritan Prifti, investimi prej 200 milion eurosh q ka planifikuar kompania konensionare pr kt vepr energjetike sht m i madhi n 2 vitet e fundit. Prifti "Investit

No Pic available
  • 2008-12-19

Lajthitje intelektuale ose injorancë me diplomë

Kush guxon të hedhë baltë mbi Skandërbeun?Dihet se shqiptarët me fjalën lajthitje percaktojnë gjendjen trunore të një njeriu që e ka humbun mendjen dhe asht kanditat për t’u mbyllun në një spital psikiatrik. Por ka lajthitje e lajthitje, si për shembull, lajthitje intelektuale. K