Rezultate te kerkimit per termin: +Asturias

Meta: total 266 / total_found 266 / time 0.000 / keyword[0] asturias / docs[0] 266 / hits[0] 606 /
No Pic available
  • 2019-04-06

Shitet fshati për 150 mijë euro. Ja si Spanja po lufton depopullimin e fshatrave

Spanja e zbrazur, Spanja e shkatërruar Me thirrjen e España vaciada, España arruinada, të dielën më 31 mars, dhjetëra mijëra njerëz demonstruan në Madrid për të kërkuar një zgjidhje urgjente për shpopullimin e vendit. Protesta – thanë të pranishmit – rrjedh nga gjendja

No Pic available
  • 2019-03-25

Ismail Kadare, tashmë pjesë e librarisë më të bukur në botë

Të përkthyer në rreth 50 gjuhë të huaja, librat e shkrimtarit Ismail Kadare tashmë mund të gjenden edhe tek “El Ateneo Grand Splendid”. Kjo librari, e cila ndodhet në Buenos Aires të Argjentinës, është vlerësuar nga National Geographic si “libraria më e bukur në bot

Letërsia në zi, vdes shkrimtari i njohur izraelit Amos Oz
  • 2018-12-28

Letërsia në zi, vdes shkrimtari i njohur izraelit Amos Oz

Amos Oz, një nga shkrimtarët më të famshëm dhe të përkthyer të Izraelit në të gjithë botën, vdiq në moshën 79 vjeçare. Ai ishte i sëmurë me kancer. Mediat lokale kanë bërë të ditur lajmin. “Babai im i dashur vdiq për shkak të një tumori, vetëm disa ditë më parë, pas

No Pic available
  • 2018-10-14

Uragani Leslie i vërsulet gadishullit Iberik, dëme të mëdha në Portugali

Erëra me forcën e një uragani kanë përfshirë Portugalinë mbrëmjen e së shtunës duke rrëzuar qindra pemë dhe lënë më shumë se 15,000 shtëpi pa energji. Erërat shkatërrimtare arritën deri në 176 km/h. Uragani Leslie preku qendrën dhe veriun e vendit gjatë, por fatmirësisht nuk

Aksidentohet autobusi në Spanjë, 6 viktima e dhjetëra të plagosur (FOTO)
  • 2018-09-04

Aksidentohet autobusi në Spanjë, 6 viktima e dhjetëra të plagosur (FOTO)

Një aksident i frikshëm rrugor ka ndodhur në Spanjë, me një autobus udhëtarësh që është përplasur ballë për ballë me një nga shtyllat e mbikalimit të një daljeje nga autostrada në një rrugë dytësore në Aviles, me drejtim Oviedon. Policia spanjolle bën me dije se 5 ishin viktim

Të jetosh nga letërsia
  • 2018-08-17

Të jetosh nga letërsia

Fjala e mbajtur në marrjen e çmimit Princi i Asturias 2013 në letërsi Të shkruarit nis duke qenë pothuaj gjithnjë një ëndërr, një trill apo një prirje imagjinare. Por ëndrra, dëshira, trilli, nuk arrijnë të ngjizin në qoftë se nuk kthehen në një mjeshtëri. Një mjeshtëri, çfar

Spanja duhet zbuluar, gjashtë plazhe për tre dete (Foto)
  • 2018-07-19

Spanja duhet zbuluar, gjashtë plazhe për tre dete (Foto)

Nga Atlantiku në Detin Cantabrian: nuk është vetëm Mesdheu për pushime Iberike Spanja e zhytjeve nuk përfundon në bregdetin e mrekullueshëm jugor dhe Balear: mrekulli të tjera ju presin në mesin e plazheve vullkanike të ishujve Canary, shtrirjen e madhe të rërës me pamje nga Atlantiku