Rezultate te kerkimit per termin: +At +Zef +Pllumit

Meta: total 299 / total_found 299 / time 0.000 / keyword[0] zef / docs[0] 4620 / hits[0] 8033 / keyword[1] pllumit / docs[1] 301 / hits[1] 510 /
No Pic available
  • 2019-04-11

Hapet Muzeu i Kulturës Françeskane

Roli i françeskaneve në kulturën e mendimin shqip do të vijojë të jetë pjesë e historisë. Por, së shpejti hapësira që ka shërbyer si pjesë e rëndësishme e rrugëtimit tonë letrar e kulturor do të kthehet në muze. Është prezantuar në Provincën françeskane, në Shkodër projek

Át Zef Pllumi, mendimtari i lirë dhe Shqipëria e burgosur
  • 2018-09-25

Át Zef Pllumi, mendimtari i lirë dhe Shqipëria e burgosur

Ndue Ukaj Kur e lexoj librin e kujtimeve të Át Zef Pllumit, Rrno vetëm për me tregue, përpara më shfaqen dy Shqipëri: një që përfaqëson autori i këtyre kujtimeve, i cili, ndonëse në burg e ndër tortura mizore, jetonte i lirë me mendimet e veta, dhe një tjetër e izoluar dhe e burgos

I vetëburgosuri i artit
  • 2018-09-16

I vetëburgosuri i artit

Nga Durim Abdullahu Që nga koha e regjimit ngjyrëkuq që e kishte burgosur, ai jeton në një bllok banesash të ndërtuara kaherë, në lagjen e Pazarit të Ri në Tiranë. Dy ditë më pas, ai do të bëhet 83 vjeç. Megjithëse njëri ndër artistët dhe intelektualët më aktiv shqiptar, deri

No Pic available
  • 2018-07-14

Këmisha e bardhë e At Zef Pllumit

Ai ka veshur një këmishë të bardhë e duket një burrë I pashëm; I ri. Eshtë At Zef Pllumi; franceskani I cili LA dëshminë më të madhe mbi komunizmin. Fotoja është bërë në Shkodër më 10 shtator 1990 ku ende se kishte veshur frakun e gjatë. Nga e majta: P. Shtjefën Pistulli, Toni

Sabri Hamiti, sjell një libër për At Zef Pllumin
  • 2018-04-10

Sabri Hamiti, sjell një libër për At Zef Pllumin

Jeta e At Zef Pllumit tashmë mund të lexohet në një libër. Studiuesi Sabri Hamiti prej kohësh ka nisur të hulumtojë, jetën e një prej simboleve të mbijetesës komuniste, për ta sjellë të plotë në një libër. Esetë për veprën e Át Zef Pllumit, të renditura në dhjetë kapituj, p

Vepra e panjohur e Martin Camajt për gjakmarrjen në MetroFest,
  • 2017-11-01

Vepra e panjohur e Martin Camajt për gjakmarrjen në MetroFest,

Ka hapur siparin sot edicioni i parë i Festivalit të  dramës shqipe  MetroFest, organizuar nga Qendra Kulturore Tirana (Teatri Metropol). Në këtë edicion të parë të festivalit janë përzgjedhur vepra të panjohura të arkivit, si Loja e Mbasdrekës e Martin Camaj, Armiqtë e Sh

10-vjetori i vdekjes së At Zef Pllumit, Basha: Rrno për me tregue të jetë në tekstet shkollore
  • 2017-10-01

10-vjetori i vdekjes së At Zef Pllumit, Basha: Rrno për me tregue të jetë në tekstet shkollore

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi se sot na kërcënohet liria, në veçanti ajo e zgjedhjes. Pas vizitës në ekspozitën e hapur nga vëllezërit françeskanë me rastin e 10-vjetorit të vdekjes së At Zef Pllumit, kreu i opozitës deklaroi se mesazhi i tij ka qenë se ia vle