Rezultate te kerkimit per termin: +Atashimi

Meta: total 31 / total_found 31 / time 0.000 / keyword[0] atashimi / docs[0] 31 / hits[0] 33 /
Shqiptarët dhe globalizmi sipas Anthony Giddens
  • 2015-09-03

Shqiptarët dhe globalizmi sipas Anthony Giddens

Nga Rudina Xhunga Me Giddens u takova në sajë të Henri Çilit. Henri është njëri prej njerëzve që kam miqësi qyshkur ndanim bashkë faqet e kulturës te Koha Jonë. Ka vite që Koha Jonë nuk është si dikur. Tani është Mapo "koha" e Henrit, por pavarësisht kësaj, ne vazhdojmë të b

Alb Shkenca mes prof Repishtit dhe Aleksander Vangjel Kocanit
  • 2015-01-19

Alb Shkenca mes prof Repishtit dhe Aleksander Vangjel Kocanit

Transmetuar me 18012015 - 1755 Nga erciz Lolocibr br Alb Shkenca eshte nje institucion i krijuar pas viteve nentedhjete me synimin e mire per te afirmuar perpjekjet e individeve shqiptare te shkolluar ne disa prej institucioneve me te rendesishme europian

No Pic available
  • 2014-07-26

Agron Gjekmarkaj: Letër Kadaresë? Sulm politik nga ish-nomenklatura

TIRANE - Një letër sulmuese e kësaj natyre, do të ngjallte reagime të të gjithë atyre, që këtë akt e shikojnë si një sulm politik të ish-nomenklaturës së diktaturës, e cila duket nuk i fal shkrimtarit qëndrimin e ti

Reforma në arsimin e lartë- domosdoshmëri për progresin e vendit
  • 2014-06-12

Reforma në arsimin e lartë- domosdoshmëri për progresin e vendit

Nga Prof. Dr. Vezir Muharremaj Prof. Dr. Sherif Lushaj   Në këtë artikull dëshirojmë të shprehim mendimet tona lidhur me disa çështje të platformës për reformën në arsimin e lartë, të nxjerra nga përvoja jonë e gjatë e punës në institucione të arsimit të lartë (IAL) dh

Vetëvlerësimi tek fëmijët parashkollor
  • 2014-02-14

Vetëvlerësimi tek fëmijët parashkollor

Nga Anxhela Peza* Vetëvlerësimi tek fëmijët është diçka shumë e rëndësime, pasi është ajo baza e lumturisë së jetës, dhe të qenit në paqe me veten. Të gjithë të vegjlit e krijojnë idenë rreth vetes së tyre, duke parë sjelljen, duke dëgjuar se çthonë prindërit për to. Gji

Lordi Giddens: Ja çfarë po ndodh me të majtën në botë
  • 2013-09-25

Lordi Giddens: Ja çfarë po ndodh me të majtën në botë

Lordi Giddens: Mirëqeverisja dhe ndryshimi i zakoneve mund ta ndryshojnë  Shqipërinë Sociologu i famshëm anglez, Anthony Giddens, në një intervistë për Shqip të Rudina Xhungës tregon rrugët e transformimit. Besimi i tij, se mirëqeverisja dhe ndryshimi i zakoneve mund ta ndryshojnë rr

INTERVISTA/ Anthony Giddens: Shqiptarët duhet ta kuptojnë që bota po ndryshon shumë shpejt
  • 2013-09-24

INTERVISTA/ Anthony Giddens: Shqiptarët duhet ta kuptojnë që bota po ndryshon shumë shpejt

Sociologu i famshëm anglez, Anthony Giddens tregon rrugët e transformimit. Besimi i tij se mirëqeverisja dhe ndryshimi i zakoneve mund ta ndryshojnë rrënjësisht Shqipërinë. Bisedoi: Rudina Xhunga, Shqip     Mund të ndalojmë të flasim më shumë për sociologji a