Rezultate te kerkimit per termin: +Auditimit

Meta: total 1000 / total_found 1638 / time 0.001 / keyword[0] auditimit / docs[0] 1638 / hits[0] 3196 /
Rinasi/ Konflikti i ashpër mes qeverisë dhe kompanisë: Koncesionari të kthejë fitimet e tepërta
  • 2019-04-11

Rinasi/ Konflikti i ashpër mes qeverisë dhe kompanisë: Koncesionari të kthejë fitimet e tepërta

Përplasja për cenimi i sigurisë në aeroportin e Rinasit nuk është konflikti i vetëm që qeveria ka me kompaninë koncesionare Tirana International airport. Paralelisht mes palëve ka shpërthyer edhe një konflikt i ashpër financiar, që lidhet me rezultatet e auditimit të koncesionit. Në

Dëmshpërblimet për largimet nga puna, çdo vit humbin 20 mln $
  • 2019-04-08

Dëmshpërblimet për largimet nga puna, çdo vit humbin 20 mln $

Largimet e padrejta nga puna në radhët e institucioneve publike janë bërë një barrë e rëndë për taksapaguesit shqiptarë. Sipas KLSH, çdo vit qytetarët paguajnë mesatarisht 20 milionë dollarë nga vendimet e gjykatave për punonjësit e shtetit që pushohen padrejtësisht . Azmi Stri

KLSH kap mat Ballukun, auditimi në Albcontrol zbulon lojën e tenderave
  • 2019-02-07

KLSH kap mat Ballukun, auditimi në Albcontrol zbulon lojën e tenderave

Ministrja e re e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ka nisur një revolucion me dorë të hekur të institucionin që i besoi kryeministri Edi Rama, duke çmontuar klanin që paraardhësi i saj Damian Gjiknuri kishte ndërtuar. Ajo ka shkarkuar drejtorët më të lartë në ministri, t

Meta propozon ish-kreun e SHISH, në krye të KLSH-së
  • 2019-01-21

Meta propozon ish-kreun e SHISH, në krye të KLSH-së

Presidenti i Republikës Ilir Meta, ka propozuar emrin e Bahri Shaqirit për kreun e Këshillit të Lartë të Shtetit. Presidenti i Republikës me Dekretin nr. 11063, datë 19.01.2019, ka vendosur ti propozojë Kuvendit të Shqipërisë që z. Bahri Shaqiri të zgjidhet në pozicionin Kushtetues t

No Pic available
  • 2019-01-08

Rinas, koncesionari fitime mbi normë. A do i kërkojë qeveria ulje tarifash?

Koncesioni i Aeroportit të Rinasit rezulton me disbalanca ekonomike, në disfavor të shtetit shqiptar. Top Channel ka mësuar se BDO Albania ka përfunduar auditimin ekonomik të kontratës koncesionare për aeroportin e vetëm ndërkombëtar të vendit. Gjetjet e hollësishme të auditimit pritet

No Pic available
  • 2018-11-14

PSE PO I PAGUAJMË KAQ SHTRENJTË KONCESIONET?

Nga Klodian TOMORRI Veçanërisht në dy vitet e fundit qeveria shqiptare flirtoi rëndë me kontratat e Partneritetit Publik-Privat duke koncesionuar në seri një sërë veprash dhe shërbimesh publike tek privatët. Sipas të dhënave të publikuara nga vetë Ministria e Financave, angazhimet që

Ndotja e ajrit në Shqipëri, më e larta në Europë, njësoj si të pish 7 cigare në ditë
  • 2018-09-22

Ndotja e ajrit në Shqipëri, më e larta në Europë, njësoj si të pish 7 cigare në ditë

Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, sipas një artikulli të publikuar nga Forumi Ekonomik Botëror.  Sipas hartës që tregon nivelin e ndotjes së ajrin nëpërmjet matjes së nivelit