Rezultate te kerkimit per termin: +Aurel +Plasari

Meta: total 443 / total_found 443 / time 0.000 / keyword[0] aurel / docs[0] 1893 / hits[0] 2605 / keyword[1] plasari / docs[1] 684 / hits[1] 1338 /
Keni bërë dashuri me Ramën?: Jemi puthur pa pështymë kaq!
  • 2019-04-09

Keni bërë dashuri me Ramën?: Jemi puthur pa pështymë kaq!

Nga Mimoza Ahmeti As unë nuk e dija deri atë mëngjes kur ra telefoni: Jam unë, tha ai, sot më 11°° te Lidhja e Shkrimtarëve. Kishte fytyrën e habisë natyrale dhe sytë e tij ishin dy flegra pas të cilave montohej në distancë inteligjenca, trupi i tij i mëndafshtë i pështjellë me

Kriza e librit, shkrimtarët e njohur debatojnë midis tyre
  • 2018-11-16

Kriza e librit, shkrimtarët e njohur debatojnë midis tyre

Lexuesit po i largohen gjithnjë e më shumë librit. Kështu po ndodh në Shqipëri, por si gjithmonë këtu tërmeti është më i fortë. Përse kemi ardhur në këtë situatë? Kjo pyetje u bë objekt i diskutimit gjatë Panairit të Librit, i një konferencë me temë Shkrimtari, tregu dhe komu

No Pic available
  • 2018-11-14

Zhvillohet ceremonia e rivarrimit, eshtrat e Midhat Frashërit prehen në atdhe

Sot u zhvillua në parkun e liqenit Artificial në Tiranë, ceremonia e rivarrimit të eshtrave të Midhat Frashërit. Në ceremoni morën pjesë figura të njohura, studiues, historianë, personalitete të artit, autoriteteve shtetërore dhe familjarëve. Arkëmorti i figurës më të keqkuptuar t

No Pic available
  • 2018-11-09

Mimoza Ahmeti sjell një roman për dashurinë

Është promovuar në ambientet e Universitetit Europian të Tiranës, romani me titull Tutori me autore shkrimtaren e njohur Mimoza Ahmeti. Parathënia e këtij libri është shkruar nga Aurel Plasari. Ashtu si te romani i parë i autores, Arkitrau (në italisht: Persone belle), ose tek i dyti, Gr

No Pic available
  • 2018-09-20

Aurel Plasari dhe Lucia Nadin, fituesit e veprës më të mirë shkencore për Skënderbeun

Skënderbeu, një histori politike shkruar nga Aurel Plasari dhe Shqipëria e rigjetur shkruar nga Lucia Nadin, janë shpallur si dy nga veprat më të mira të konkursit për veprën më të mirë shkencore kushtuar Skënderbeut, shpallur nga Akademia e Shkencave në 550 vjetorin e vdekjes së Gjer

No Pic available
  • 2018-09-20

Kadare: Libri i Artë i Albanologjisë do të jetë amza e më të shquarve në studimet shqiptare

Albanologjia shqiptare ka tashmë Librin e Artë të Meritës. Figura të njohura që kanë kontribuar në këtë fushë janë përjetësuar në librin që është përshëndetur dhe nga shkrimtari i madh Ismail Kadare. Libri i Artë i Albanologjisë do të jetë amza e më të shquarve në studime

Strategjia e kundërshtarëve të projektit për Teatrin e ri
  • 2018-09-18

Strategjia e kundërshtarëve të projektit për Teatrin e ri

Ndërsa mazhoranca ka pranuar dekretin e Presidentit të Republikës në lidhje me ligjin që i hap rrugën prishjes së Teatrit Kombëtar, nga ana tjetër një grup intelektualësh, aktivistësh dhe arkitektësh diskutuan mbi strategjitë e mbrojtjes së godinës ekzistuese të teatrit. Godinë e