Rezultate te kerkimit per termin: +Aurita +Agushi

Meta: total 18 / total_found 18 / time 0.000 / keyword[0] aurita / docs[0] 18 / hits[0] 22 / keyword[1] agushi / docs[1] 169 / hits[1] 263 /
No Pic available
  • 2014-08-21

“Tri dritare dhe një varje”shënon sukses në Sarajevë

Filmi kosovar “Tri dritare dhe një varje”, i regjisorit kosovar Isa Qosja është shfaqur mbrëmë premierë botërore në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Sarajevë. Projekti kinematografik me skenar të

Shpend Ahmeti t’ia rregullojë këpucët aktores kosovare
  • 2014-04-27

Shpend Ahmeti t’ia rregullojë këpucët aktores kosovare

Në Kosovë aktorët nuk është se janë aq të angazhuar apo se paguhen mirë. Jetojnë si gjithë njerëzit e tjerë, pa ndonjë tretman të veçantë. Dalin në të njejtat vende, ecin në të njejtat rrugë&he

Virusi bën film me “1 milion euro vullnet”
  • 2013-12-26

Virusi bën film me “1 milion euro vullnet”

 Viti 2013. Orët e vona pas mesnate. Në Radio Kosova fillon emisioni me tema të lira. Para pak kohësh moderatori i programit ishte përfshirë në një ngjarje rastësisht. Këtë ia kujton një person kur e thërret në telefon gjat&e

“Ku…çka” merr çmimin shfaqja “Më e popullarizuar”
  • 2013-11-29

“Ku…çka” merr çmimin shfaqja “Më e popullarizuar”

Shfaqja e Teatrit Dodona “Ku…Çka”, me regji të Elmaze Nurës dhe tekst të shkruar nga regjisorja dhe aktori kryesor i shfaqjes Mentor Zymberaj, ka marr çmimin si shfaqja “Më e popullarizuar” në “Davilda International Theatre

No Pic available
  • 2013-11-19

Poligamia, ja politikanët kosovarë që kanë nga 2 gra

Kur mediat kosovare kanë folur për jetën private të politikanëve, gjithmonë i kanë portretizuar ata si njerëz të moralshëm dhe familjarë të përkushtuar; një qasje kjo që zakonshëm ndiqet në vendet jodemokratike. N&e

“Lisistrata”, shkëlqen në EXPONTO
  • 2013-09-06

“Lisistrata”, shkëlqen në EXPONTO

Teatri Kombëtar i Kosovës, është përfaqësuar me mjaft sukses në festivalin “Exponto”, në Ljubjanë të Sllovenisë. Shfaqja “Lisistrata”, me regji të Elmaze Nurës, që ka bërë edhe adaptimin e tekstit

Kultura shqiptare prezantohet suksesshëm në Lituani
  • 2013-07-09

Kultura shqiptare prezantohet suksesshëm në Lituani

Me rastin e organizimit të Festivalit të 17 Ndërkombetar të Teatrove në Skenën e Hapur, në Klaipeda të Lituanisë “Sermuksnis”, u prezantuan me sukses të jashtëzakonshëm dy shfaqjet nga Kosova, Monodrama “Mos me pengo&helli