Rezultate te kerkimit per termin: +AustroHungaria

Meta: total 9 / total_found 9 / time 0.000 / keyword[0] austrohungaria / docs[0] 9 / hits[0] 13 /
Tre pengesat e zhvillimit të Shqipërisë: Rusia, Greqia dhe Serbia
  • 2016-11-07

Tre pengesat e zhvillimit të Shqipërisë: Rusia, Greqia dhe Serbia

Nga Spartak Ngjela Tre pengesat aktuale të zhvillimit shqiptar, janë njëlloj si ato të së djeshmes. Yesterday! All my troubles seems so far aëay!… keshtu i kënduan Bitëllsat të djeshmes, e cila është rikthyer sërish për të sjellë këtë herë identitetin historik real të shq

A KA FORCË BERISHA TË NDALOJË REFORMËN AMERIKANO-SHQIPTARE?
  • 2016-09-28

A KA FORCË BERISHA TË NDALOJË REFORMËN AMERIKANO-SHQIPTARE?

Kjo është një pamundësi absolute; por të gjithë keqbërësit deri në fund mendojnë se me intrigat e tyre mund të mundin edhe ata që nuk munden dot. l. Asgjë nuk mund ta ndalë dot sot reformën amerikano-shqiptare, edhe pse Berisha po i luan të gjitha gurët e destabilizimit të Shqipër

Reforma shqiptaro-amerikane ka trembur Sali Berishën
  • 2016-09-27

Reforma shqiptaro-amerikane ka trembur Sali Berishën

Nga Spartak Ngjela A ka mundësi dhe forcë Sali Berisha të ndalojë apo të zhbëjë reformën amerikano-shqiptare? Kjo është një pamundësi absolute; por të gjithë keqbërësit deri në fund mendojnë se me intrigat e tyre mund të mundin edhe ata që nuk munden dot. l.Asgjë nuk mund ta

Përkrahja amerikane për Shqipërinë shihet me urrejtje e frikë nga fqinjët tanë
  • 2015-06-13

Përkrahja amerikane për Shqipërinë shihet me urrejtje e frikë nga fqinjët tanë

Nga Spartak Ngjela*   Arsyeja pse nuk është pranuar kurrë një Shqipëri e fortë dhe e bashkuar, politikisht, si arsye politike, e gjejme realisht te politika Austrohungareze. Fakti që Austrohungarisë i duhej një Shqipëri e fortë dhe e bashkuar në të gjithë territotet, sigurisht

No Pic available
  • 2014-09-21

Harmonia jonë e brishtë

Ajo që na pëlqen të themi për tolerancën tonë fetare ngjan se duhet rishikuar. Pas çerek shekulli lirie, shqiptarët kanë ndryshuar, e këtu nuk bën përjashtim qasja ndaj fesë. Censusi i fundit, megjithëse i mangët, nxori n&e

Ky është telegrami me të cilin fillon Lufta e Parë Botërore
  • 2014-07-28

Ky është telegrami me të cilin fillon Lufta e Parë Botërore

Telegrami me të cilin Austrohungaria i shpallë luftë Serbisë, me çka edhe fillon Lufta e Parë Botërore, është dërguar nga Vjena më 28 korrik të vitit 1914 në ora 11.10, kurse ka arritur në Nish në ora 12.30. Telegrami ka

Mbrothësia e përbashkët, rrugëdalja e guximshme e kombit shqiptar
  • 2014-01-10

Mbrothësia e përbashkët, rrugëdalja e guximshme e kombit shqiptar

Objektivat kryesorë janë: Çështjet e identitetit; Unifikimi i standardeve kombëtare, Demokracia, Ekonomia, Arsimi, Barazia gjinore, Shekularizmi, Të drejtat njerëzore, Gjyqësori, Sporti, Ndërveprimi, Rinia Qëllimi parësor i këtij projekti duhet të jetë shndërrimi i handikapit n