Rezultate te kerkimit per termin: +Autor +Bekim +Shehu

Meta: total 241 / total_found 241 / time 0.001 / keyword[0] autor / docs[0] 50536 / hits[0] 79206 / keyword[1] bekim / docs[1] 5046 / hits[1] 7571 / keyword[2] shehu / docs[2] 10736 / hits[2] 23096 /
No Pic available
  • 2017-02-02

Përshtypje të pashlyeshme nga takimi me Mato Matën

– Kalojnë minatorët, hiqni kapelen!, Xhevahir Spahiu – Nga Edmond Ismailati Memaliaj është qyteti i banuar kryesisht nga familjet e minatorëve dhe punëtorëve që përlesheshin çdo ditë me thellësitë e nëntokës, si heronj të vërtetë. Disa prej këtyre heronjëve të nënto

Piro Milkani: Detajet e panjohura të filmave të Ismail Kadaresë
  • 2016-05-20

Piro Milkani: Detajet e panjohura të filmave të Ismail Kadaresë

Nga Piro Milkani Në vitin e largët 1936, Mbretëria Shqiptare kishte hyrë në një fazë stabiliteti relativisht të mirë. Është e vërtetë se në gazetat e kohës shkruhej se atje larg në Spanjë po zhvillohej një luftë civile midis forcave republikane dhe ushtrive të gjeneralit Franko,

Viti i mbarë 1936 dhe kinemaja e Kadaresë
  • 2016-05-18

Viti i mbarë 1936 dhe kinemaja e Kadaresë

Nga Piro Milkani   Ne vitin e larget 1936 Mbreteria Shqiptare kishte hyre ne nje faze stabiliteti relativisht te mire. Eshte e vertete se ne gazetat e kohes shkruhej se atje larg ne Spanje po zhvillohej nje lufte civile midis forcave republikane dhe ushterive te gjeneralit Franko ku  edhe 

Viti 1973 dhe sigurimi i Shqipërisë: Çka mendojnë shkrimtarët e Kosovës për luftën arabo-izraelite?!
  • 2014-08-01

Viti 1973 dhe sigurimi i Shqipërisë: Çka mendojnë shkrimtarët e Kosovës për luftën arabo-izraelite?!

Zbulohen detaje të reja me interes në relacionin e vitit 1973 për vizitën 12 ditore të pesë shkrimtarëve kosovarë në Shqipëri. Pas prezantimit të të dhënave të detajuara për katër shkrimtarët e parë, Vehbi Kika

Kusari-Lila Ne kemi arritur qarkullim te lire te mallrave
  • 2012-02-02

Kusari-Lila Ne kemi arritur qarkullim te lire te mallrave

Ne nje interviste per Deutsche Welle-n ministrja kosovare Kusari Lila shprehet se me marreveshjet e arritura ne Bruksel Kosova ka marre persiper detyrime nderkombetare dhe cdo veprim ndryshe kundrejt Serbise do te ishte kunder parimeve te Bashkimit Evropian per liri te tregut. DW Zonja Kusari-L

Kuvendi i Kosoves me rezolute per fundin e mbikeqyrjes
  • 2012-02-01

Kuvendi i Kosoves me rezolute per fundin e mbikeqyrjes

Kuvendi i Kosoves ne nje seance te jashtzakonshme miratoi te marten nje rezolute sipas se ciles parlamenti i Kosoves merr te gjitha obligimet per heqjen e mbikqyrjes se pavaresise se Kosoves. Rezoluta e kuvendit te Kosoves u miratua vetem nje jave pas takimit te Grupit Drejtues Nderkombetar per K

Qeveria e Kosoves hedh poshte planin e presidentit Tadic
  • 2012-01-25

Qeveria e Kosoves hedh poshte planin e presidentit Tadic

Perfaqesues te qeverise se Kosoves hedhin poshte planin kater pikesh te presidentit serb Boris Tadic i cili parasheh qe ne kuader te dialogut Prishtine - Beograd te diskutohet per manastiret ortodokse administrimin e tyre per strukturat paralele serbe ne Kosove per pronat e serbeve ne Kosove dhe