Rezultate te kerkimit per termin: +Autor +Matthias

Meta: total 40 / total_found 40 / time 0.001 / keyword[0] autor / docs[0] 48710 / hits[0] 76381 / keyword[1] matthias / docs[1] 227 / hits[1] 249 /
Ibrahim Rugova dhe Shqipëria  një pamje me fakte
  • 2016-01-24

Ibrahim Rugova dhe Shqipëria një pamje me fakte

Enver Robelli Për të kuptuar cilësinë e gazetarisë dhe të publicistikës që praktikojnë gazetarët si puna e Blendi Fevziut mjafton të lexosh recensionin që vite më parë e ka shkruar gazetari Mero Baze për librin («biografinë») e Enver Hoxhës me autor B.F.. Baze i ka vënë rece

Petrit Selimi, ndër 30 diplomatët më inovativë në botë
  • 2015-06-28

Petrit Selimi, ndër 30 diplomatët më inovativë në botë

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, këto ditë u botua një libër me autor një ekspert italian të diplomacisë digjitale, Andreas Sandre, ku emërohen 30 diplomatët më inovativë në botë. Ne mesin e tyre është edhe

Një dimension i ri i terrorizmit
  • 2015-04-10

Një dimension i ri i terrorizmit

Sulmi hacker ndaj televizionit francez TV5 Monde është një rast i qartë i terrorizmit kibernetik. Duhet të përgatitemi mirë ndaj sulmeve të tilla pasuese, sepse rreziku madje do të shtohet... Nga Matthias von Hein Botëkuptimi i të ashtuquajturit "Shteti Islamik" (IS) është i prapambe

Mbi 90 intelektualë të huaj iniciativë për hapjen e dosjeve
  • 2015-01-26

Mbi 90 intelektualë të huaj iniciativë për hapjen e dosjeve

Tiranë - Rreth 100 intelektualë të huaj dhe shqiptarë kanë nënshkruar një peticion për hapjen e dosjeve në Shqipëri dhe më pas procesin e lustracionit, dmth largimit nga postet publike të ish-bashkëpunëtorëve të Sigurimit të Shtetit. Letra drejtuar Parlamentit të Shqipërisë u sh

Lungo Mare i Vlorës, shpallen 5 projektet e përzgjedhura për fazën e parë
  • 2014-02-17

Lungo Mare i Vlorës, shpallen 5 projektet e përzgjedhura për fazën e parë

Ministria e Zhvillimit Urban dhe Turizmit, përmes një konference për shtyp shpalli të dielën 5 projektetet e përzgjedhura për fazën e parë të Konkursit Ndërkombëtar për Vijën Bregdetare të  qytetit të Vlorës. Projektet që kalojnë në fazën e dytë të këtij konkurimi janë rea

No Pic available
  • 2013-10-04

Simbolika e hartës në tryezën e Ramës

Me ndryshimin e qeverisë në Shqipëri, pati edhe disa ndryshime që herë u komentuan, e herë jo. Një ndryshim që ra në sy qysh në fi llim, ishte tryeza e mbledhjeve të Këshillit të Ministrave. Një dekoracion i ri ishte vendosur

Te ruash vlerat dhe te mbrosh interesat - Vizita e kancelares Merkel ne Kine
  • 2012-02-03

Te ruash vlerat dhe te mbrosh interesat - Vizita e kancelares Merkel ne Kine

Bota duhej te mesohej me rritjen ekonomike te Kines pasi nuk ka asnje ceshtje te bashkesise nderkombetare ku te mos kerkohet edhe qendrimi kinez Qofte ky ndryshimi i klimes qofshin protestat e pergjakshme ne Siri apo programet atomike te Korese se Veriut dhe Iranit. Nderkohe pesha e thesarit kine