Rezultate te kerkimit per termin: +Autorja

Meta: total 1000 / total_found 1699 / time 0.001 / keyword[0] autorja / docs[0] 1699 / hits[0] 2442 /
Koleksion i rrallë fotosh: Shqipëria në vitin 1922 dhe mahnitja e një amerikaneje
  • 2017-06-15

Koleksion i rrallë fotosh: Shqipëria në vitin 1922 dhe mahnitja e një amerikaneje

Ky koleksion me foto të rralla është publikuar në faqen e studiuesit Robert Elsie dhe janë realizuar në vitin 1922 nga Rozë Uajlldër Llejn. Fotot kryesisht janë nga Shqipëria e Veriut. Robert Elsie Nga Robert Elsie Koleksioni fotografik i Rozë Uajlldër Llejnit Rozë Uajlldër Llejn Shkri

Të famshmit më të paguar në botë për 2017
  • 2017-06-13

Të famshmit më të paguar në botë për 2017

Asnjëherë nuk ka qenë e thjeshtë të bëhesh i famshëm, por për disa persona të njohur të ekranit, fama dhe pasuria janë shumë të rëndësishme. Revista e njohur, Forbes ka publikuar listën e të famshmëve më të paguar në botë për vitin 2017, të cilët janë: 1.Sean Diddy Combs

Veprimi magjik që ju ndihmon të përmirësoni kujtesën
  • 2017-06-11

Veprimi magjik që ju ndihmon të përmirësoni kujtesën

Ju duhet të kujtoni ndonjë fakt të rëndësishëm, që pas shumë përpjekjesh përsëri nuk ju vjen në mendje? Shkencëtarët thonë se kjo është shumë më e thjeshtë nga çe pandehni. Mjafton të shtrëngoni grushtin dhe të përpiqeni përsëri. Ky veprim do tju sjellë në mendje pa asnj

No Pic available
  • 2017-06-01

GRUAJA, VIKTIMË E LUFTËS NË KOSOVË

Nga Kosovare KRASNIQI   (Shefkije Islamaj Mos më thuaj se më ke parë ëndërr) Në letërsinë shqipe, si në poezi ashtu edhe në gjinitë e tjera letrare, jo rrallë, gruaja është personazhi që zë vendin kryesor. Në të shumtën e rasteve në letërsinë tonë, ajo është personazh i vik

No Pic available
  • 2017-05-10

Përshkëndija poetike e Çiftelisë së Silvana Berkit

Vaid HYZOTI Në një bisedë të lirshme të nobelistit latin Markes, teksa flet për të njohurën Shakira, nënvizon: Kurrë nuk duhet të frenohemi të shprehemi për të bukurën. Pa meskinitet e zili. Sikur flasim me vete, kur shohim një vajze si shtojzovalle: Sa e bukur!. Edhe për një tregi

No Pic available
  • 2017-05-08

Fëmijët që qëndrojnë para ekranit vonojnë të folurin

Nëse një fëmijë i vogël kalon shumë kohë duke luajtur në celular apo tabletë, mund të ketë vonesa në të folur, paralajmëron një studim i ri. Studimi që do të prezantohet në Pediatric Academic Societies meeting në San Francisco, thotë se një fëmijë shpenzon mesatarisht 30 minu

No Pic available
  • 2017-05-02

Vret veten autorja e famshme Jean Stein duke u hedhur nga kati 8-të

Autorja e famshme Jean Stein ka gjetur vdekjen pasi është hedhur nga kati i tetë i apartamentit të saj në Manhattan ditën e dielë. 83-vjeçarja ka gjetur vdekjen e menjëhershme kanë thënë autoritet. Stein është autorja e disa nga librave më të shitur. Ajo është e njohur për prodhim