Rezultate te kerkimit per termin: +Azem +Galica

Total: 61
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:51.663Z

Azem Galica vjen ne Tirane

Pas suksesit në Prishtinë, filmi “Azem Galica” vjen edhe në Tiranë në sallat e kinemave të rrjetit “Imperial”. Një film i gjinisë dramë dhe aksion i regjisorit nga Kosova Halil Budakova, i cili interpreton edhe rolin e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:51.247Z

Ndaloni filmin Azem Galica! 

TIRANE-Pesë burra që prezantohen si pasardhës të bashkëluftëtarëve të Azem Galicës janë bërë tok kundër filmit të Halil Budakovës. Tek tymosnin duhan në një kafehane në zemër të Mitrovicës, Osman

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:36.451Z

Shotë Galica, një Zhan dArk shqiptare

Më 1962, në kohën e Enverit, u ngrit një lapidar në Fushë-Krujë, vepër e skulptorit Kristaq Rama. Ai regjim e nderoi edhe me titullin e lartë Heroinë e popullit. Në ditët tona, Shotës luftëtare nuk i dihet as varri dhe as busti Feride Papleka Në rrjedhën e kohërave historike, q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:15.494Z

Veprimtaria e Azem Galicës, në një film

Ashtu siç ishte njoftuar muaj më parë në një konferencë për media në Prishtinë, kanë nisur zyrtarisht xhirimet e projektit filmik "Trimi i trimave" bazuar në librin e shkrimtarit vushtrrias Bedri Tahiri, kushtuar veprimtarisë së heroit Azem Bejtë Galica. Xhirimet filluan në fshatin Ga

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:45.692Z

Veseli: Nderim të përjetshëm Azem Galicës (Foto)

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka qëndruar sot në fshatin e heroit Azem Galica, me rastin e 91 vjetorit të rënies së tij. “ Sot isha në Galicë, në nderim të 91-vjetorit të rënies së heroit të Kosovës,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:51.110Z

Ndalojeni “Azem Galicën”

Nga Express më 04 shkurt 2011 në ora 14:30 Institucionet shtetërore të Kosovës dhe Ministria e Kulturës duhet ta ndalojnë filmin “Azem Galica” të regjisorit Halil Budakova, për arsye se nuk paraqet realitetin e luftës së Azem Galicës. Këtë kërkesë e kanë bërë të enjt

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:50.904Z

Improvizim

E tëra që mund të thuhet për filmin “Azem Galica” mund të përmblidhet me një fjalë: improvizim. Të tjerat janë të tepërta. Nga Alfred Beka më 02 shkurt 2011 në ora 14:00 Ka filma për të cilët ke dëshirë të zgjasin më shumë, e ka edhe filma që mëzi s’pret që

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama